7°C lekkie zachmurzenie

Ananasy z Zieleniaka

Ojczyzną ananasów jest Brazylia, gdzie występują nawet w stanie dzikim. Mogą one być uprawiane w miejscach, w których temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 20°C. Największe plantacje występują w Brazylii, Meksyku, Chinach, na Hawajach oraz na Filipinach. 

Dla wielu zagadką jest to, w jaki sposób ananasy są uprawiane. Okazuje się, że bardzo dużo osób uważa, że rosną na drzewach. Ananasy rosną na długich łodygach, które osiągają około 100 - 120 cm. Z łodygi wyrastają długie, sztywne i kujące liście. Kwiaty ananasa są fioletowego koloru. Pierwsze owoce dojrzewają po około dwóch latach od posadzenia. Niestety roślina ta owocuje tylko raz w życiu, więc po zerwaniu owocu po prosu się ją wyrzuca

Najczęściej zrywane są jeszcze niedojrzałe owoce i w takim stanie odbywają one podróż. Dojrzewają dopiero podczas transportu lub w sklepach. Dojrzałość ananasa można sprawdzić pociągając za liść korony. Gdy wyciągniemy go bez większych problemów oznacza to, że jest dojrzały. Z niedojrzałego owocu liście nie wychodzą. Rzadkością są ananasy znajdujące się na zdjęciach poniżej, czyli takie, które dojrzewają na krzaku. Zrywane są dojrzałe, złociste i pachnące a następnie przewożone samolotem, aby jak najszybciej znalazły się w sklepach. Smak tych ananasów możemy porównać do ananasów jedzonych na miejscu w ciepłych krajach. 

Ananas jest doskonałym źródłem energii, Natomiast dzięki zawartości witaminy C jest polecany w stanach zapalnych oraz infekcjach dróg oddechowych. Pomaga także w leczeniu dolegliwości trawiennych, zwalcza biegunkę, reguluje pracę żołądka. Dzięki zawartości błonnika ananas sprawdza się przy odchudzaniu. Najbardziej zaskakującą właściwością jest możliwość walki z komórkami nowotworowymi dzięki bromelinie, która pobudza układ odpornościowy człowieka do tej walki.

Ciekawostką jest fakt, iż ananasy występują w wersji mini. Można je zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Artykuł powstał w oparciu o wiedzę specjalistów ze stoiska nr 134 Zapraszamy na zakupy!

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl