7°C rozproszone chmury

Dworce Świata w Stacji Muzeum

Kiedy: 2018-02-12 , godzina: 18:00 | Gdzie: Stacja Muzeum ul. Towarową 3

wystawy, Dworce Świata Stacji Muzeum - zdjęcie, fotografia

Wszystkich, którzy lubią pocztówki, podróże i piękną architekturę zapraszamy na wernisaż wystawy „Dworce Świata ” do Stacji Muzeum w Warszawie , który odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 18:00.

Ekspozycja została oparta na unikalnym zbiorze archiwalnych kart korespondencyjnych z kolekcji Stacji Muzeum. Prezentujemy najpiękniejsze i najcenniejsze „odkrytki”, jak dawniej mówiło się o pocztówkach. Najstarsze z nich pochodzą z początku ubiegłego stuleci. Kartki ukazują dworce rozsiane na szlakach kolejowych całego świata, zarówno istniejące do dzisiaj, jak i utrwalone tylko na widokówkach. Znakiem rozpoznawczym jest intensywna kolorystyka, nadająca kartkom bardziej wyrazisty i atrakcyjny wygląd. Ich przeznaczeniem było przetrwać jak najdłużej w archiwach rodzinnych, jako wyjątkowa pamiątka z podróży, wakacji czy emigracji. Wielki walor poznawczy płynie również z lektury napisów na pocztówkach. Teksty informują o przynależności konkretnego miasta do panujących wówczas podziałów terytorialnych. Śledzimy historię miast będących pod zaborami – pruskim, austriackim i rosyjskim, bądź pod okupacją niemiecką w czasie II Wojny Światowej. Zmiany terytorialne Polski najlepiej obrazują pocztówki z dworcami miast na dawnych kresach, min. Lwowa czy Stanisławowa.

Wystawa „Dworce Świata” prezentuje też zmieniające się style architektoniczne. W XIX wieku style historyczne i historyzujące, potem secesję, modernizm, poszukiwanie stylu narodowego w Polsce, eklektyzm oraz łączenie klasycznych wzorów z modernistycznymi elementami w dwudziestoleciu międzywojennym. Wystawa „Dworce Świata” daje przekrojowy obraz rozwoju i przekształceń tego specyficznego typu budynków, jakimi są dworce kolejowe.

Wystawa będzie ogólnodostępna już od 13 lutego przez siedem dni w tygodniu w godzinach 9:00 - 17:00.

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl