20°C pochmurno z przejaśnieniami

Francuska marka Renault

Handel i usługi, Francuska marka Renault - zdjęcie, fotografia

Renault to jedna z najpopularniejszych w Europie marek samochodów. Stworzona we Francji zasłynęła na całym globie produkcją silników do Formuły 1. Produkuje zarówno małe samochody osobowe, jak i autobusy. Od lat przyciąga klientów wyjątkowo korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

Jeśli szukasz części zamiennych do Renault, koniecznie zajrzyj na Autoczesciexpert.

Renault jest to francuski producent samochodów, który jest jednocześnie najstarszą firmą samochodową. Firma zatrudnia 130 tys. pracowników. Spółka oficjalnie została zarejestrowana w 1899 r. Jednak już rok wcześniej powstał pierwszy ich samochód. Firma zaczynała w szopie na narzędzie w posiadłości w Billancourt. Louis Renault wywodził się z burżuazyjnej rodziny. Konstruktor był najmłodszy z całego rodzeństwa (miał 4 rodzeństwa). Ojciec był zamożnym przedsiębiorcą, a w przeciwieństwie do niego konstruktor nie miał żyłki do interesów. Interesował się przenajróżniejszymi maszynami. Fascynował się elektrycznością oraz motoryzacją. Od dziecka marzył o skonstruowaniu własnego samochodu. Swój pierwszy pojazd skonstruował jeszcze przed ukończeniem 21 roku życia. Pierwsza jego maszyna miała trzy koła. Z czasem przerobił go na pojazd 4-kołowy. W swoim pierwszym aucie zastosował szereg nowatorskich rozwiązań. Skonstruował swoją własną skrzynię biegów oraz wal napędowy. Louis zachwycony swoim dziełem postanowił założyć firmę wspólnie z braćmi. Spółkę nazwał Renault Freres. Bracia niebawem stworzyli swój wspólny pojazd. Pierwsze konstrukcje niewiele różniły się od wozów konnych. Z czasem jako pierwsi na świecie zastosowali zamknięta wersję samochodu i nazwaną ją „lektyką na kółkach”. Przyjaciel Logice stał się pierwszym kupcem tego samochodu.

Już po roku pracy firma zatrudniała 110 osób. W pierwszych latach pracy firma montowała w autach silniki innych producentów. Dopiero w 1902 roku powstał ich pierwszy silnik. Bracia Renault uważali, iż najlepszą formą reklamy jest sport, dlatego też często startowali w wyścigach za sterami swoich aut. Podczas jednego z wyścigów jeden z braci – Marcel Renault- zginął na trasie Paryż – Madryt. Od tamtej pory zdruzgotany Louis wycofał się z rajdów. Jednak ich samochody dalej startowały w wyścigach.

Okres I wojny światowej był sprzyjający firmie Renault. W 1914 roku zaczęła się bitwa nad rzeką Marną, w której Francja ponosiła wielkie straty. Zapadła wtedy decyzja o przejęciu blisko 500 sztuk taksówek Renault. Przewieziono nimi posiłki francuskie. Dzięki tej akcji napór Niemców został zatrzymany, a taksówki stały się symbolem zwycięstwa określono je wtedy taxi de la Marne.

Renault jest dostawcą silników „Formuły „1” przez co jest popularna na całym świecie. Nie ma on żadnych ograniczeń klas środków transportowych. Koncern ten produkuje wszystko, począwszy od małolitrażowego Twingo do autobusów. Renault jest orientowane na szerokie audytorium klientów. Bardzo ważny dla Renault jest stosunek ceny i jakości.

W 1994 roku akcje firmy trafiły na giełdę i w 2008 roku jedynie 15,1% udziałów jest w posiadaniu państwa.

Koncern specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych, użytkowych i sportowych, a także w produkcji ciągników rolniczych, wagonów kolejowych.

Koncern może pochwalić się bardzo dużą siecią dealerów i centrów serwisowych. Nie ma problemów, aby znaleźć części zamienne do starszych samochodów.

Od samego początku firma Renault słynęła z innowacyjnych rozwiązań. To Louis zastosował w swoim samochodzie jako pierwszy tylne siedzenia w samochodach.

Czytaj wiecej na Wikipedia

Francuska marka Renault komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl