6°C bezchmurnie

Granaty

Ciekawy produkt   , Granaty - zdjęcie, fotografia

Granat nie jest popularnym owocem w Polsce. Można oczywiście znaleźć go na bazarkach, ale sprzedawcy zgodnie przyznają, że nie cieszy się dużą popularnością. Oprócz nieznajomości owocu problem może stanowić cena. Granat dobrej jakości kosztuje nawet 10 złotych za sztukę. W wyborze granatu znaczenie ma pochodzenie. Najlepsze są te pochodzące z Kalifornii, których owoce są mniejsze, ale bardzo słodkie. Jednak najczęściej na rynku możemy znaleźć granaty pochodzące z Turcji, które są zdecydowanie kwaśniejsze.

Granat zawiera wiele właściwości zdrowotnych, które powinniśmy docenić. Poprawia przepływ krwi, obniża ciśnienie krwi, pomaga w walce z rakiem prostaty oraz rakiem piersi, łagodzi problemy trawienne, zapobiega procesom trawienia, zapobiega rozwojowi miażdżycy, pomaga walczyć z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi, pomaga w zwalczaniu bólu stawów, a także przeciwdziała problemom z erekcją.

Najczęściej pojawiające się pytanie przy zakupie granatów dotyczy tego, w jaki sposób należy je obrać. Istnieje kilka sposobów na obranie tego owocu. Pierwszy polega na tym, że najpierw należy odciąć „koronę”, czyli górną część owocu. Następnie przeciąć skórkę tak, aby podzielić go na ćwiartki. Potem umieścić w naczyniu z wodą na około 15 minut. Po tym czasie wystarczy odgiąć kawałki skórki i oddzielić je od nasion. Oczywiście można również pominąć wkładanie go do wody, wtedy jednak trzeba włożyć trochę więcej wysiłku, aby wydłubać pestki. Inny sposób polega na przekrojeniu owocu w poprzek na pół. Następnie trzymając połówkę granatu nad miską uderzamy łyżką w łupinę tak, aby pestki wypadły do miski. Nie ma znaczenia, który sposób wybierzemy, najważniejsze jest dostarczenie organizmowi ogromnej dawki witamin zawartej w granatach.

Artykuł powstał w oparciu o wiedzę specjalistów ze stoiska nr 134 Zapraszamy na zakupy!

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl