26°C bezchmurnie

HISTORIA GAZETY

Bardzo trudno jest napisać rzetelną historię "Informatora Ochoty i Włoch". W obecnym składzie redakcji nie ma już osób, które zajmowały się wydawaniem pierwszych numerów, a do pomysłu i realizacji gazety przyznaje się kilka osób. Liczba ojców i matek "Informatora" świadczy chyba o jego sukcesie.

 


- Pomysł gazetki ochockiej powstał jeszcze przed rokiem 1980, kiedy wraz z późniejszym wydawcą "Informatora" wpadliśmy na pomysł zrobienia gazetki z programem TV i drobnymi, dobrosąsiedzkimi ogłoszeniami. Chcąc uzyskać informację na ten temat poszedłem do urzędu dzielnicy z pytaniem, jak należy to załatwić. W odpowiedzi usłyszałem, że chcę zabrać pracę dziennikarzom, podnoszę rękę na coś tam, a w ogóle prywatne gazety to imperialistyczny wymysł zachodu - wspomina Krzysztof Malinowski, pierwszy naczelny "Informatora". - Sprawa gazetki powróciła po kilkunastu latach, kiedy ponownie zacząłem współpracować z Mietkiem Cybulskim, człowiekiem bardzo mocno związanym z kulturą ochocką. 

 

 

 

 

 

 

 

Skład redakcji 10.1996 ( od lewej):Małgorzata Rojek, Grzegorz Wysocki, Piotr Czerwiec, Anna Zbytniewska, Grzegorz Sobieraj.

 

 

 

 

- Fundacja Fotografia dla przyszłości (...) zarejestrowała w sądzie tytuł (...). Numer "zerowy" ukazał się w maju 1991 r., a pierwszy, datowany 15-21. 06. 91 rozpoczął regularne wydawanie tygodnika (...) - mówi Mieczysław Cybulski. Na Ochocie przez wiele lat za każdym pomysłem stała Halina Gąsiorowska, która nasze "poczęcie" wspomina tak: 

- Kierując wydziałem kultury urzędu dzielnicy czułam potrzebę znalezienia sposobu na docieranie z informacją o działalności placówek kultury do mieszkańców dzielnicy. W gazetach stołecznych ukazywały się enigmatyczne zapowiedzi, rzadko kiedy pełne relacje z wydarzeń, które z naszego punktu widzenia warte były promocji. Stąd myśl o piśmie lokalnym (...). W kwietniu 1991 r. zgłosiłam pomysł powołania pisma lokalnego burmistrzowi Ochoty Januszowi Foksowi. Przyklasnął... i poparł kwotą umożliwiającą zakup pierwszej partii papieru oraz druku pierwszego numeru (...). Ośrodek Kultury Ochoty - wiodąca instytucja kultury dzielnicy - podjął inicjatywę i stał się współwydawcą. 

 

 

 

 

 

 

Skład redakcji 05.2000 (od lewej): Anna Zbytniewska, Wojciech Federczyk, Edward Markowski, Piotr Michałowski, Grzegorz Wysocki, Dariusz Kałwajtys, zdjęcie robiła Małgorzata Rojek

 

 

 


Sławomir Kuczmierowski, ówczesny dyrektor OKO, dla odmiany twierdzi, że: - Gdzieś w roku 1990 zgłosiła się do mnie dwójka fotografików, animatorów różnych działań kulturalnych i nie tylko, współpracujących od lat z Ośrodkiem Kultury Ochoty - Grażyna Sosenko-Szpilka i Mietek Cybulski. Złożyli propozycję wydawania pisemka informacyjno-kulturalnego o Ochocie (...). Z chęcią na to przystałem licząc, że "Informator Ochoty" będzie anonsować i reklamować działalność kulturalną naszych placówek. 

 

 

 

 

 

 

 

Skład redakcji 10.2003 ( od lewej): Katarzyna Dąbrowska, Monika Dąbrowska, Małgorzata Rojek, Anna Zbytniewska, Grzegorz Wysocki, Dariusz Kałwajtys 

 

 

 

 

Powyższe wypowiedzi to fragmenty wspomnień publikowane w numerze 200 "Informatora Ochoty, Okęcia i Włoch", który ukazał się w grudniu 1997 roku. 
Tyle ludzie. A co "mówi" sama gazeta - jej stopka redakcyjna, datowanie, format, itp. Nie zachował się numer "0".Numer 1 to "Kwartalnik Informatora Ochoty", także bez daty, ale zawiera informację, że następne ogłoszenia przyjmowane są do 1. 12. 1991 r. Format A4, dwie strony ogłoszeń i przydatnych telefonów. Adres redakcji - Grójecka 75 (OKO), ale brak jej składu oraz informacji o nakładzie pisemka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skład redakcji 09.2006 (od lewej): Lucja Emersajłow, Dariusz Kałwajtys, Grzegorz Wysocki, Anna Zbytniewska, Piotr Żbikowski, Sławomir Sosnowski i Małgorzata Rojek, która w momencie robienia zdjęcia była w górach.

 

 

 

Przy okazji każdego jubileuszy sięgamy do numeru 139 naszej gazety, kiedy to postanowiliśmy przekształcić "Informator" z pozycji wewnętrznego biuletynu Ośrodka Kultury Ochoty w wysoko nakładową gazetę lokalną. Na pierwszej stronie tego numeru sformułowane są pewne zasady, którym nasza redakcja ma być wierna. Upłynęło od tego czasu 20 lat i praktycznie nie możemy sobie przypomnieć, abyśmy odstąpili od nich. Dalej jesteśmy gazetą żywą, agresywną, stawiającą sprawy wprost. Jednocześnie nie unikamy polemik, krytyki i wytykania błędów, nawet, jeśli dotyczą one nas bezpośrednio. Nikomu kto chciał zabrać głos w sprawach naszej małej ojczyzny nie odmówiliśmy miejsca. Przez te lata świadomie nie puściliśmy kilku, słownie kilku, tekstów tylko dlatego, że były obraźliwe.

W Internecie pierwszy numer "Informatora" ukazał się 1 grudnia 2000 roku. Był to numer 270. I tak od tej pory, zazwyczaj w nocy ze środy na czwartek poprzedzającej numer papierowy, ukazało się do tej pory 330 numerów naszej gazety i znajdują się one na naszej stronie - w archiwum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skład redakcji 05.2011 ( od lewej) : Anna Zbytniewska, Dariusz Kałwajtys,  Małgorzata Rojek, Michał Sierzputowski, Janusz Omyliński, Grzegorz Wysocki 

 

 

 

Wraz z numerem 600 w maju 2011 roku uruchamiamy lokalny portal internetowy. Obok materiałów publikowanych w gazecie ukazują się na nim praktycznie wszystkie informacje dotyczące Ochoty i Włoch. Działa interaktywna mapa obu dzielnic oraz powiązane serwisy na Facebooku. Po pewny czasie nasz portal staje się  najbardziej odwiedzana stroną informacyjną o Ochocie i Włochach. Obecnie dziennie odwiedza nasze strony średnio około 1200 osób.

Wydawanie gazety nieprzerwanie od dwudziestu trzech lat to ogromny sukces obecnego i wielu poprzednich składów redakcji. Obecnie jesteśmy jedną ze starszych gazet lokalnych w Warszawie i w Polsce. Nie moglibyśmy funkcjonować przez te lata bez naszych czytelników. I to im w szczególności pragniemy za te lata podziękować.

Redakcja mieści się w suterenie przy ul. Radomskiej 10/12

 


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl