8°C bezchmurnie

Na Ochocie znacznie mniej wniosków

opieka społeczna, Ochocie znacznie mniej wniosków - zdjęcie, fotografia

Z dniem 31.10 zakończył się termin przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy 2017/2018 (z wyrównaniem od października). Wnioski oczywiście można składać nadal ale już przyznawane będą od miesiąca złożenia wniosku.

Najbardziej kontrowersyjną zmianą w ustawie w tym roku był fakt udokumentowania samotnego wychowywania jako warunek przyznania świadczenia. Ustawodawca nałożył wymóg przedstawienia tytułu wykonawczego zasądzającego alimenty od drugiego rodzica na dziecko, na które się wnioskuje. Przysporzyło to najwięcej trudności i nieporozumień, gdyż bardzo wiele samotnych matek nie ma uregulowanych alimentów sądownie. Wynikiem tej zmiany jest znaczny spadek liczby wniosków, gdyż w okresie świadczeniowym 2016/2017 wnioski złożyło 1181 samotnych rodziców, gdy w bieżącym jest ich o około 600 mniej.

W sumie od pierwszego sierpnia do Referatu Świadczeń Rodzinnych Dzielnicy Ochota wpłynęło 3.875 wniosków, co w porównaniu z rokiem ubiegłym  stanowi 88% liczby wniosków złożonych w roku ubiegłym.

Na nowy okres świadczeniowy wydano 3535 decyzji administracyjnych. Ze statystyk wynika, że w Dzielnicy Ochota są 3 rodziny posiadające siedmioro dzieci, 7 rodzin z sześciorgiem dzieci oraz 20 rodzin z pięciorgiem dzieci.

Przyznano zasiłek 637 rodzinom posiadającym tylko 1 dziecko. Około1400 wniosków to takie z kryterium dochodowego (czyli na pierwsze dziecko). Rozpatrzono 176 wniosków z dziećmi niepełnosprawnymi

Jak wynika ze statystyk w całej Warszawie nasza dzielnica znalazła się w pierwszej trójce dzielnic, które najsprawniej wydają decyzje w programie 500+. Pracownikom Referatu Świadczeń Rodzinnych dziękujemy i gratulujemy.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl