14°C bezchmurnie

Plac Narutowicza - prezentacja koncepcji przebudowy

Kiedy: 2016-01-20 , godzina: 16:00 | Gdzie: Urząd Dzielnicy ul. Grójecka 17a

 

Czy plac Narutowicza będzie przebudowany? Już w środę zostaną przedstawione radnym efekty pracy pracowni Dawos dotyczące koncepcji technicznej przebudowy placu Narutowicza. Ja wynika z naszych informacji będzie to projekt w dużej mierze zbieżny z koncepcją zaprezentowaną przez pracownie w konkursie.

Będzie podtrzymana propozycja wyprostowania zachodniej nitki ulicy Grójeckiej. Zostanie również zaproponowana likwidacja pętli razem z likwidacją przystanków na samym placu, które będą się znajdować przy południowym wjeździe na plac.  Likwidacja pętli powoduje konieczność zbudowania toru odstawczego. Zostanie on wybudowany w osi linii przy północnym wjeździe na plac. Jeśli chodzi o linie tramwajową zostanie wykonany bezpośredni skręt w ulice Filtrową. Nowością przygotowaną w tej materii jest możliwość skrętu tramwaju dojeżdżającego do placu z ulicy Filtrowej zarówno w lewo w kierunku Okęcia jak i w prawo w kierunku placu Zawiszy.

Projektanci planują również inne umiejscowienie pomnika Gabriela Narutowicza, który znajdzie swoje miejsce w osi ulicy Uniwersyteckiej. Planuje się również budowę przeszklonych pawilonów mniej więcej w miejscu obecnej półkolistej jezdni ulicy Grójeckiej prowadzącej w kierunku placu Zawiszy. Lekkie przeszklone pawilony stanowić będą pewnego rodzaju bramę do terenów zielonych znajdujących się za nimi.

Największą trudność dla projektantów stanowi kwestia umiejscowienia na placu ścieżki rowerowej, która powinna chociaż w jednym kierunku prowadzić wzdłuż dwukierunkowej Grójeckiej i linii tramwajowej. Zmieszczenie tego wszystkiego spowoduje po pierwsze konieczność wycinki ok 10 wartościowych drzew jak również ubytek około 60. miejsc parkingowych. Alternatywnym pomysłem jest zawężenie ulicy Grójeckiej do dwóch pasów ruchu, co pozwoliłoby z jednej strony na budowę ścieżki rowerowej a z drugie strony na wygospodarowanie miejsca na parking.

Ważkim problemem towarzyszącym zawężeniu ulicy Grójeckiej może stać się ruch okrążający plac ulicami Słupecką, Kaliską i Barską. Przy dwóch pasach w okresie szczytu ta trasa może stać się popularnym objazdem, który skutecznie zmieni te spokojne dotąd ulice w ruchliwe arterię. Aby temu zapobiec należy przemyśleć zmianę kierunku ruchu na tych ulicach.

Środowa prezentacja na sesji rady dzielnicy ( godz.16.00 w urzędzie dzielnicy przy ul. Grójeckiej 17a) projektu rozpocznie konsultację z mieszkańcami, którzy bezwzględnie powinni wypowiedzieć się, co do przyszłości placu. Takie spotkanie w odbędzie się w najbliższym czasie, na które już zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

plac narutowicza - komentarze opinie

 • gość 2016-01-18 14:26:20

  Mowa o likwidacji których miejsc parkingowych? Na samym placu ani na Grójeckiej zaraz przy Placu nie ma żadnych miejsc do parkowania z tego co wiem. Zwężenie Grójeckiej do dwóch pasów byłoby najlepszym wyborem. Już teraz przez większość dnia na trzecim pasie na kilku odcinkach stoi samochód za samochodem (oczywiście na awaryjnych), więc nie będzie to robiło dużej różnicy.

 • gość 2016-01-18 23:42:01

  Chwilunia - to po co były te spotkania Ochockiego Modelu Dialogu Obywatelskiego, który miał przygotować pełne założenia do modernizacji pl. Narutowicza? Co to za debilizm z wyrzucaniem pętli tramwajowej? Chcecie odciąć Ochotę od tramwajów w przypadku objazdów?

 • gość 2016-01-19 12:04:59

  W takim razie jakie będą korzyści z przebudowy pl Narutowicza? Z artykułu wynika, że rzadne. Po co taka inwestycja? Zwężenie Grójeckiej do 2 pasów!?! Przecież to główna ulica o ogromnym natężeniu ruchu! A tu jeszcze proponowane jest jej zwężenie. Pawilony są zupełnie do niczego nie potrzebne, zabiorą tylko miejsce. Bardziej przydatne były by miejsca do parkowania, których wyraźnie brakuje szczególnie po zachodniej stronie placu. Na chwilę obecną Ochota ma bardzo dobre połączenie tramwajowe, zastanawiam się czy zmiany w ułożeniu torowiska wniosą coś pozytywnego. Może nie warto na siłę zmieniać koncepcji zabudowy placu. A w dodatku założenia wymuszają wycinkę dużych starych drzew, które oczyszczają powietrze, a plac Narutowicza to przecież praktycznie centrum miasta! Zupełnie również zaburzyć to zabytkowy charakter placu.

 • gość 2016-01-19 14:15:21

  ja bym to wszystko zwalił na rowerzystów HE HE

 • gość 2016-01-21 20:29:41

  Jako mieszkanka kolonii Lubeckiego zgłaszam głębokie zaniepokojenie pomysłami przebudowy pl. Narutowicza. Obecny układ ulic i tak bardzo komplikuje nam życie i wymaga nadrabiania dużych dystansów. Przykładowo z przychodni na Mochnackiego do poczty na Asnyka jest ok. 300-400 metrów. Jeśli jednak chcieć przejechać dystans odwrotny, wymaga to już zrobienia pętli ok.1,5 km. To tylko drobny przykład rozwiązań komunikacyjnych tego rejonu. Natomiast, po proponowanym wyprostowaniu Grójeckiej, kol. Lubeckiego będzie praktycznie odcięta od świata. ul. Uniwersytecka- zaślepiona ma być z dwóch stron, z ul. Akademickiej ma powstać deptak. Tak więc praktycznie JEDYNĄ drogą wyjazdu z tej części będzie ul. Mochnackiego (jedynie mieszkańcy pierwszych stu metrów Mianowskiego będą mogli czmychnąć Rapackiego). Już teraz codziennie jest tam korek na wyjeździe. Nie wspominając o takich rzeczach, jak śmieciarki rano, zepsuty samochód lub cokolwiek co zastawi tę drogę, skutecznie odcinając CAŁY kwartał ulic. Dodatkowo, ma nie być zawrotki na pl. Narutowicza. Co dla nas właściwie oznacza brak 2 zawrotek i możliwości bezkolizyjnego skrętu w zachodnią część Grójeckiej jadąc od Akademickiej czy Filtrowej oraz brak dojazdu od strony Barskiej. Czyli w tej naszej najbardziej zatrutej spalinami okolicy dodatkowo zwiększy się sztucznie ruch oraz stężenie spalin. Jednocześnie uzysk z odzyskanego placu wątpliwy. Kolejne kawiarnie-jest ich sporo w okolicy. Biblioteki-są dwie przy pl. Narutowicza. Ludzie nie będą przychodzić na plac, bo tam się im zorganizuje miejsce-coś ich musi przyciągać. O wiele lepiej byłyby wydane te pieniądze, gdyby zrobić coś w kierunku zabudowy Wawelskiej w tunelu, na którym przyszłości można by coś zbudować. Albo skoro są pieniądze, niech ktoś przynajmniej pomyśli o przebudowie pl. Zawiszy do którego w końcu dochodziłaby południowa nitka Al. Jerozolimskich. A o pl. Narutowicza najlepiej myśleć jako o wygodnej pętli przesiadkowej, do której w przyszłości ma być doprowadzona trzecia linia metra.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl