2°C bezchmurnie

Sprzedawaj alkohol odpowiedzialnie

Handel i usługi, Sprzedawaj alkohol odpowiedzialnie - zdjęcie, fotografia

Wakacje trwają, więc coraz częściej niestety widać młodzież na rauszu na naszych ulicach. W wieku nastu lat postrzeganie świata, a co za tym idzie zagrożeń wynikających z picia alkoholu może być wypaczone. Dlatego właśnie to my, dorośli powinniśmy czuwać nad młodzieżą i zwyczajnie nie sprzedawać alkoholu osobom poniżej 18 lat. Często jednak tłumaczenia o zdrowym rozsądku nie przemawiają do wyobraźni sprzedawców. Może zatem pobudzą ją kary z jakimi powinni się liczyć sprzedając chociażby butelkę piwa dzieciakom.

Na początek garść przepisów. Najważniejsze: Nieprzestrzeganie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest przestępstwem! Co za to grozi? Zarówno sprzedawca jak właściciel sklepu czy baru musi się liczyć z grzywną. Mało tego, może pożegnać się z koncesją na sprzedaż alkoholu. Zdarza się też, że w takich przypadkach sąd orzeka przepadek napojów alkoholowych.

Zdarza się, że młodzi klienci są bardzo natrętni. Jak im odmówić? Jak wyczulić personel sklepu na takie sytuacje? Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć na specjalnym szkoleniu które prowadzi Urząd Dzielnicy.

Właśnie zbliża się kolejna edycja szkoleń „Dlaczego warto pytać o dowód ?” dla przedsiębiorców prowadzących na terenie Ochoty sprzedaż napojów alkoholowych

Co ważne, ratusz planuje też na terenie dzielnicy przeprowadzić badania w punktach sprzedaży napojów alkoholowych znaną metodą „tajny klient”.

- Celem proponowanych działań jest uświadomienie właścicieli sklepów, pubów i kawiarni, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. W tym przypadku przytaczana przez przedsiębiorców argumentacja ekonomiczna nie znajduje uzasadnienia, gdyż koszty grzywny, przepadek napojów alkoholowych po wreszcie utratę koncesji na sprzedaż alkoholu, są niewspółmiernie wysokie do ewentualnie osiągniętych zysków. Tak więc, budowanie świadomości i odpowiedzialności wśród przedsiębiorców, jest w naszym wspólnym interesie – mówi Danuta Paciorek z urzędu dzielnicy.

Zgłoszenia przez cały 2017 rok można wysyłać na adres: d.idzik@um.warszawa.pl lub dpaciorek@um.warszawa.pl podając: imię i nazwisko osoby zainteresowanej szkoleniem, adres punktu, numer telefonu kontaktowego oraz adres e-mail

Osoby do kontaktu: Daniel Idzik i Danuta Paciorek

Adres e-mail: d.idzik@um.warszawa.pl, dpaciorek@um.warszawa.pl

Numer tel.: (22) 57 83 458 oraz (22) 57 83 454

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl