9°C mgła

Zielona metamorfoza ulicy Raszyńskiej

Projekty zielonych metamorfoz zostaną wykonane dla blisko 80 dużych warszawskich ulic, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się około 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych. Jedną z wytypowanych ulic jest ulica Raszyńska. Dlatego w budynku szkoły przy ulicy Raszyńskiej projektanci aranżacji spotkali się z mieszkańcami. Jak poinformowała zebranych mieszkańców pani projektant miasto bierze pod uwagę możliwość rozszerzenia prac na ulicę Krzyckiego czy skwer znajdujący się przy Teatrze Ochoty.

- W dużej mierze zależy to od aktywności mieszańców. Zachęcam do wysyłania maili w tej sprawie, ponieważ sprawa przynajmniej do 6 lutego jest otwarta. - powiedział burmistrz Grzegorz Wysocki (OWS) obecnymi spotkaniu.
Adres mailowy, pod który należy wnosić swoje postulaty i oczekiwania to konsultacje@zzw.waw.pl

Spotkanie miało na celu właśnie zidentyfikowanie oczekiwań mieszkańców. Uczestniczyło w nim dość spore grono mieszkańców pobliskich budynków. W spotkaniu wzięli udział oprócz cytowanego burmistrza Wysockiego (Ochocka Wspólnota Samorządowa), pani burmistrz Katarzyna Łęgiewicz oraz radni Andrzej Hajzik (Ochocka Wspólnota Samorządowa) i Marek Krukowski (PiS).

Projektanci zaprezentowali pewien zarys koncepcji, która sprowadza się do dużej ilości nasadzeń i wytyczenia alei spacerowej na pasie zieleni oddzielającego dwie jezdnie. Cała reszta na tym spotkaniu należała do mieszkańców, którzy po dyskusji z fachowcami mogli zostawić na wyłożonej mapie zapisane karteczki ze swoimi uwagami. Trzeba przyznać, że pomysł na taka formę przypadł wszystkim do gustu.
 
Najczęściej artykułowane potrzeby mieszkańców to obawa o zmniejszenie ilości miejsc parkingowych i o to czy dalej będzie można w tym miejscu wyprowadzać psy.
Podnoszono również kwestie drzew, które według zebranych są sadzone niechlujnie i w bardzo zakwaszonej ziemi. Postulowano również przesuniecie przystanku przy filtrach (w kierunku centrum) bliżej Filtrowej. Z całą pewnością spodobał się pomysł na wytyczenie kilku przejść dla pieszych i ewentualnie wyłączenia jednego z trzech pasów ruchu na potrzeby parkowania. Padł również pomysł zainstalowania toalety publicznej w okolicach placu Zawiszy.

W połowie lutego zebrane uwagi zostaną opublikowane w formie krótkich podsumowań. Na ich podstawie projektanci wpiszą zebrane głosy w koncepcję zazielenienia ulic. W pierwszej połowie marca koncepcję oceni komitet sterujący projektu. Następnie projektanci naniosą ostatnie poprawki. Później – w kwietniu – projekty ponownie opiniowane będą przez mieszkańców.

Ciekawostka jest to, że projekt będzie realizowany od końca. To znaczy, że po wykonaniu opracowania najpierw zostaną posadzone drzewa a następnie będzie realizowana reszta aranżacji. W ten sposób już na jesieni mamy szanse na nowe nasadzenia przy tej ulicy.

 


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl