9°C słabe opady deszczu

Bezpieczne wakacje z maluchem

opieka nad dzieckiem, Bezpieczne wakacje maluchem - zdjęcie, fotografia

Wakacje z maluchem rządzą się swoimi prawami. Aby mieć pewność, że ten czas będzie udany, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo dziecka wybierając cel podróży oraz sposób spędzania wolnego czasu. O czym należy pamiętać?

Wakacje zagranicą

– Jeśli wyjeżdżamy z Polski, zwłaszcza do egzotycznych krajów, zacznijmy od sprawdzenia listy koniecznych szczepień. Niektóre z nich mogą być niewskazane lub wręcz szkodliwe dla malucha.
W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na inne miejsce – radzi Dominika Sułek – zastępca dyrektora Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo oraz koordynator ds. metodyki języka włoskiego.
– Wybierając hotel upewnijmy się również, że dysponuje on odpowiednim łóżeczkiem dla dziecka, w razie potrzeby wyposażonym także w moskitierę. Dowiedzmy się też, czy będziemy mieli łatwy dostęp do pediatry w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Ochrona przeciwsłoneczna

Małe dzieci są szczególnie wrażliwe na słońce – powinny unikać ekspozycji na nie w godzinach 10:00 – 16:00. Należy również koniecznie pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem 50, który nanosimy pół godziny przed wyjściem i powtarzamy aplikację co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli. Obowiązkowe jest założenie dziecku kapelusika z rondem lub czapeczki z daszkiem, które osłonią oczy przed ostrym światłem. Maluchy do 4 roku życia nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych, o ile nie jest to absolutnie konieczne, ponieważ ograniczają ich pole widzenia.

– Obserwujemy to na co dzień. Maluchy same nie przepadają za okularami przeciwsłonecznymi. Przed wyjściem na plac zabaw czasem je zakładają, ale już po chwili zaczynają im przeszkadzać i dzieci zostają w samych czapeczkach – uzupełnia Dominika Sułek.

Rozsądna opieka

Każda wyprawa z maluchem wiąże się z odpowiednią logistyką. Należy dobrze rozplanować dzień, aby wycieczka nie przekraczała możliwości dziecka. Jeżeli wybieramy się poza miasto, należy pamiętać o wodzie, jedzeniu oraz ubraniu na zmianę, a nawet o podstawowej apteczce. Z kolei idąc na plac zabaw, zdecydujmy się na ten dostosowany do wieku malucha. Niezależnie od tego czy jesteśmy w górach, nad wodą, czy w mieście, dziecko powinno pozostawać stale w zasięgu wzroku opiekuna.

Rozmowa o bezpieczeństwie

– Uczulmy malucha, aby również sam dbał o swoje bezpieczeństwo – nie podnosił jedzenia, które znajdzie np. na placu zabaw, nie oddalał się nigdzie z obcymi, nie głaskał psów bez zgody właścicieli, ponieważ mogą być agresywne – dodaje Dominika Sułek. – W Piccolo Leonardo staramy się wspierać rodziców w edukacji dotyczącej bezpiecznych zachowań, również z pomocą gości, takich jak np. policjant.

Wakacyjna opieka

Jeśli spędzamy lato w mieście, możemy skorzystać z oferty przedszkoli. Większość prywatnych placówek, w tym Piccolo Leonardo, jest czynna w tym okresie i oferuje możliwość zostawienia dziecka np. tylko na kilka godzin. Państwowe przedszkola z kolei organizują specjalne dyżury. Warto rozeznać się również w propozycjach domów kultury czy kawiarni, które organizują warsztaty, wycieczki i inne atrakcje dla maluchów.

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl