9°C pochmurno z przejaśnieniami

Festiwal „Sztuka ulicy” zaprasza na Szczęśliwice

Kiedy: 2018-06-30 , godzina: 21:00

teatr, Festiwal „Sztuka ulicy” zaprasza Szczęśliwice - zdjęcie, fotografia

Przez dwa letnie weekendy stolica gości Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy, to już 26 edycja. Festiwal jest wydarzeniem obowiązkowym dla każdego pasjonata teatru, stanowi doskonałą ofertę dla mieszkańców Warszawy oraz turystów. W tym roku festiwalowe spektakle będą prezentowane między innymi w Parku Szczęśliwickim.

Festiwal jest kolejnym spotkaniem z twórcami teatru plenerowego. To jedyna okazja  w Warszawie,  by zapoznać się z tym zjawiskiem w tak zmasowanej formie. Mam nadzieję, że przygotowane przez nas spektakle będą dla Państwa niezapomnianym przeżyciem” mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Dariusz Jarosiński.

W ramach XXVI edycji Festiwalu Sztuka Ulicy Stowarzyszenie Scena 96 zaprasza na spektakl Kermiz grupy Le Cirque du Platzak (Holandia) w sobotę i niedzielę 30 czerwca i 1 lipca o godzinie 21.00 do Parku Szczęśliwickiego

Le Cirque du Platzak – holenderska grupa muzyczno-cyrkowa, zaliczana do nurtu tzw. Nowego Cyrku. W swoich spektaklach łączy folkową muzykę z tradycyjnymi oraz innowacyjnymi technikami cyrkowymi. Zespół powstał w 2007 roku i skupiał na początku jedynie samych muzyków, występujących na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. Wkrótce – dla zabawy - rozpoczął współpracę z grupą studentów szkoły cyrkowej ACaPA (Academy for Circus and Performance Art) w Tilburgu, a wspólne pokazy zyskały uznanie nie tylko widzów, ale też profesjonalnych krytyków. Sukces zachęcił artystów do realizacji pełnospektaklowych widowisk i wypracowania swojego własnego niepowtarzalnego stylu, któremu ton nadawały komediowe kreacje aktorskie, dynamiczne, często absurdalne dźwięki oraz szeroka gama trików cyrkowych. Pośród technik stosowanych w widowiskach Cirque du Platzak wyróżniają się: ewolucje na równoważni, operowanie ogniem, żonglowanie piłkami i maczugami, wykorzystanie toczącej się kuli, chmury-huśtawki oraz lin, balansowanie na butelkach, taniec akrobatyczny, wykonywanie akrobacji na folii w powietrzu, sztuczki fakira i klaunada. 

Od czasu powstania Platzak zagrał ponad 180 razy w niemal całej Europie, dla ponad 70 tys.widzów w Holandii, Belgii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i na Węgrzech. Zespół skupia artystów różnych narodowości (m.in. Belgów, Holendrów, Włochów, Hiszpanów, Niemców i Francuzów).

 

Adrian Schvarzstein – reżyser cyrkowy i teatralny, również klaun i aktor. Dorastał w środowisku cyrku i teatru ulicznego, pracował między innymi z Dario Fo. Studiował tajniki komedii dell’arte u Antonio Favy we Włoszech, ale wykształcenie teatralne szlifował w całej Europie, gdzie współpracował z wieloma zespołami teatru ulicznego i cyrku. (m.in. z renomowanym belgijskim cyrkiem Ronaldo). Zajmował się też operą,  muzyką barokową oraz reklamą i promocją. Jest ojcem artystycznym zespołu Kamchàtka (zdobywcy Grand Prize, MiramirO 2008 na Międzynarodowym Ulicznym Festiwalu w Gandawie  w Belgii), dla którego przygotowuje kolejne spektakle.

Kermiz – spektakl familijny z akrobacjami i graną na żywo muzyką. Ostre folkowe dźwięki tworzą rytmiczną podstawę dla ekscytujących pokazów cyrkowych, w których przenika się atmosfera starego i nowego cyrku.

To przygoda rozgrywana na wzór dziecięcego snu - nie odnajdujemy w niej jednak słodkiej, sentymentalnej  historyjki, a raczej ciemną stronę bajki rodem z baśni braci Grimm.

Facet zafascynowany kosiarkami do trawy, pełen temperamentu włoski artysta walczący z hiszpańskim torreadorem, trębacz na luźnej linie oraz niemiecki akrobata, którego opętały zszywacze biurowe – to  tylko niektóre z ekscentrycznych postaci dwunastoosobowego zespołu Platzak. Przedstawienie ujawnia dziwactwa każdego z bohaterów i członków grupy, a jednocześnie siłę całego zespołu.

Z materiałów zespołu:

Na pierwszy rzut oka wszystko sugeruje, że Kermiz to tradycyjny pokaz cyrkowy, ale bardzo szybko okazuje się, że mamy do czynienia z grupą artystów, z których każdy ujawnia szczególne, indywidualne podejście do swojej sztuki. Utrzymując równowagę na rękach, cygańska tancerka wykonuje taniec brzucha i jest podziwiana przez wszystkich, a przede wszystkim przez sympatycznego, ale strasznie niezdarnego klauna. Klaun, zakochany w Cygance, zrobi wszystko, by przyciągnąć jej uwagę. Niestety na drodze do zdobycia uwagi i miłości tancerki staje przystojny, silny i potrafiący poradzić sobie w każdej sytuacji Don Juan. W dodatku atrakcyjny amant jest kochany przez wszystkie kobiety, również przez divę… Pełna temperamentu akrobatka szybuje w powietrzu i może pokazać swą niebezpieczną stronę… Muzycy, będąc artystycznymi i muzycznymi partnerami akrobatów, wnikają w głąb Kermiz. Cyrk Platzak wie jak zabawiać publiczność tworząc zabawną atmosferę. Każda postać ma swoją historię, swoje dziwactwa i braki - to bardzo różnorodna grupa ludzi. Kermiz przenosi nas w świat, w którym wszystko jest możliwe. To wciągający, intrygujący spektakl pełen akrobacji przy dźwiękach orkiestry Platzak. Kermizto bezpretensjonalna, fascynująca rozrywka teatralna dla widza w każdym wieku.

Opinie:

„Zaskakujący, wielopoziomowy, surowy, burleskowy… Nie ma wystarczająco wielu przymiotników, by opisać sposób w jaki ten cyrk przepełni wasze zmysły”.

De wereld morgen, 28 .07.2012

Reżyseria: Adrian Schvarzstein

Grają: Aurora Jara Gutiérrez, CristianFierro, DavideSalodini, KatleenRavoet, Leila Koeckenberger, Sarita Martinez, RonnieSmit , Rein de Kok, Dion Vluggen , Sebastian Schlotzhauer , Thibault Gouin

Technika: Rutger van Groeninge

www.cirqueduplatzak.com


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl