9°C bezchmurnie

Finał akcji - Ochota pomaga uchodźcom z Syrii

To była pierwsza zbiórka publiczna na Ochocie, w którą zaangażowała się praktycznie cała społeczność lokalna. Od 1 maja do 23 października ponad 70 instytucji i organizacji ochockich (stowarzyszenia, fundacje, przedszkola, żłobki, szkoły, biblioteki, , osoby fizyczne) zorganizowały blisko 100 zbiórek. Pieniążki do puszek zbierano praktycznie przy każdej okazji. Jak oceniają organizatorzy w akcję zaangażowało się kilkuset wolontariuszy. Zakończenie zbiórki odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja.

- Inspiracją do działania był z cała pewnością apel Jego Eminencji księdza biskupa Kazimierza Nycza o pomoc oraz stosowna uchwała rady miasta w sprawie pomocy dla Aleppo. Potem to już tylko był dobry pomysł mojego zastępcy Grzegorza Wysockiego i entuzjazm ludzi, którzy odpowiedzieli na nasz apel – powiedziała podczas gali pani burmistrz Katarzyna Łęgiewicz

Podczas uroczystości zakończenia zbiórki przekazano Zakonowi Maltańskiemu prowadzącemu szpitale na terenie Libanu sumę 65586,90 zł, która pozwoli wyposażyć te placówki w sprzęt i podstawowe środki medyczne.

- Kwota, jaką zebrała wasza społeczność jest bardzo ważna. Jednak znacznie większe znaczenie ma chęć zaangażowania się w pomoc drugiemu człowiekowi. – Powiedział podczas uroczystości JE ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz.

Bardzo ważnym elementem uroczystości w LO im. Kołłątaja były podziękowania dla wszystkich organizacji biorących udział w akcji oraz wspólne zdjęcie. Młodzież licealna przygotowała występ sceniczny oraz skromny poczęstunek.

- Jest coś w tym, że dawanie ma lepszy smak niż otrzymywanie. Podczas trwania tej akcji wielokrotnie ja i wielu ludzi, którzy się w nią zaangażowali mieliśmy takie poczucie. Jak osobiście mam przekonanie, że pojęcie budowania wspólnoty jest nierozerwalnie związane z gotowością zbiorowego czynienia dobra i pomocy. Wydaje mi się, że właśnie takie odczucia nam wszystkim obecnie towarzyszą – powiedział Grzegorz Wysocki w rozmowie z nami.

Partnerami zbiórki byli: Fundacja Pomocy Społecznej „EVA” formalny operator zbiórki, Zarząd Dzielnicy odpowiedzialny za promocje akcji oraz Zakon Maltański, który z jest odpowiedzialny za przekazanie środków na rzecz potrzebujących i rozliczenia się z wydatków.

Gratulujemy tej akcji, w której redakcja naszej gazety tez miała swój skromny udział.         


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl