0°C zamglenie

Pan Tadeusz na Zieleniaku

Kiedy: 2018-05-19 , godzina: 11:00 | Gdzie: bazar i hala „Zieleniak”, ul. Grójecka 95

Pierwsza księga „Pana Tadeusza” już za nami. W minioną sobotę na Zieleniaku przeczytali ją znani aktorzy Kazimierz Kaczor i Maciej Rayzacher. Pomysł polega na tym aby wszystkie 12 ksiąg przeczytać w kolejne 12 sobót. Cykl przedstawień zorganizowano w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

„Pan Tadeusz”, to epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej autorstwa największego polskiego wieszcza epoki romantyzmu Adama Mickiewicza. Powstała w latach 1832–1834 w Paryżu, z przerwami, bo samo pisanie zajęło poecie tylko około 9 miesięcy. To trudny okres żałoby narodowej po upadku powstania listopadowego i rozliczania błędów, które do tego upadku doprowadziły. Skąd więc pomysł na dzieło o wymowie optymistycznej, którego akcja kończy się wiosną 1812 r. w momencie wkroczenia armii Napoleona na Litwę. Przecież ogólnie wiadomo, że niedługo potem owa armia wracała stamtąd kompletnie rozbita, a Polacy na kolejne długie lata utracili nadzieję na odzyskanie niepodległości. Odpowiedzi udziela sam autor w Inwokacji i Epilogu.  „Pan Tadeusz” składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym – tzw. aleksandrynem polskim. Każda z ksiąg ma swój tytuł, a pierwsza pt.: „Gospodarstwo” zaczyna się znaną wszystkim Inwokacją.  Czas akcji to pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812. Epopeja jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych. Rękopis „Pana Tadeusza” przechowywany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, w szkatule z hebanu i kości słoniowej, w 2014 roku został on wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

W kolejnych tygodniach o godz. 11.00 na Zieleniaku spotkają się z Państwem znani polscy aktorzy – Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kalczyński, Halina Rowicka i Maciej Rayzacher.

Kolejne spotkanie z narodowa epopeją to:

19 maja godz. 11.00 - Księgę II „Zamek” czyli Gerwazy opowiada Hrabiemu historię upadku rodu Horeszków. Czytać będą Maciej RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR i HALINA ROWICKA

Zapraszamy


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl