9°C bezchmurnie

Samochodówka zrekonstruuje Chwata

Z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości w Zespole Szkół Samochodowych przy ulicy Szczęśliwickiej odbył się wykład poświęcony Orlętom Lwowskim i Przemyskim. Jednocześnie tym spotkaniem szkoła zapoczątkowała projekt rekonstrukcji pojazdu pancernego Chwat. Pojazd ten był pierwszym zbudowanym w Polsce samochodem pancerny użytym w Przemyślu w walkach z Ukraińcami na początku listopada 1918 r. Była to konstrukcja rodzinnego zakładu państwa Górniaków.

Fot. Jedyne zdjecie samochodu pancernego Chwat z roku 1918. Oryginał fotografii pochodzi z prywatnych zbiorów Pana Przemysława Chorążykiewicza pn. "Wojsko II RP na starych fotografiach" (https://wojsko2rpfoto.wordpress.com/). 

Przy współpracy Grupy Historyczno - Edukacyjnej Szare Szeregi uczniowie szkoły w ramach zajęć praktycznych odtworzą ten historyczny pojazd. Działaniom tym będą towarzyszyć spotkania historyczne o tematyce pierwszych lat walki o niepodległość. W obecności burmistrza Grzegorza Wysockiego przedstawiciele Grupy zawarli stosowne porozumienie z dyrekcja szkoły.

Szkoła zapowiada również udział Chwata i innych rekonstruowanych pojazdów w planowanej Paradzie Niepodległości, która odbędzie się w przyszłym roku na Ochocie.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl