Budżet Partycypacyjny Ochota 2015 – podsumowanie subiektywne. Część 1.

Tomasz Stasiak - blog 04/08/2014 15:24

14 lipca redaktor Grzegorz Wysocki popełnił notkę Wygrały parki, rowerzyści i niekompetencja Urzędników. I o ile jest to kolejna notka z cyklu „na kolanie i byle jak” (bo przez kilka dni wygrywali rowArzyści, bo raz mamy frekwencję a innym razem frekwencje, bo w wykazie projektów które wygrały nie zostały umieszczone dwa projekty z Rakowca : „Dodatkowe kosze na śmieci (pomiędzy:Dickensa – Grójecka –Korotyńskiego Skorochód – Majewskiego) 8 265 PLN / 207 głosów” i „Słowa – Dźwięki – Obrazy 6 000 PLN / 147 głosów”) o tyle rozbawiło mnie umieszczenie 27.07 pod notką następującego, anonimowego rzecz jasna, wpisu:

Czas zabrać się do zmiany systemu. Niech w końcu idą do władzy tacy ludzie jak działacze Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.”

Gdyby redaktor Wysocki (lider OWS i jednocześnie jeden z liderów WWS) przyłożył się do tej notki (być może) doszedłby do pewnych, ciekawych wniosków...

W ramach budżetu PTC2015 w dzielnicy Ochota na realizację zwycięskich projektów przeznaczona została kwota 2,1 mln. zł . Wykonanie prostego zestawienia (patrz grafika)  pokazuje, że już na etapie wyboru projektów do realizacji na Ochocie gdzieś zaPOdziało się 23027 zł. A to nie jedyny etap gdzie pieniądze „się zapodzieją”.

Nie wiem, czy te 23000 zł. to dużo czy mało. Z jednej strony to raptem trochę ponad 1% CAŁEJ kwoty przeznaczonej na realizację projektów, z drugiej strony to możliwość (lub w tym przypadku jej brak) zrealizowania kilku drobnych projektów lub jednego większego (np. remont chodnika na Sierpińskiego 2 za 20k zł.) i jednego mniejszego za pozostałe 3k zł. Jeżeli pomimo to dla redaktora Wysockiego kwota 23000 zł nie jest godna uwagi to pozwolę sobie przypomnieć panu redaktorowi, że owe 23000 zł to  roczna dieta radnej   Anny Zbytniewskiej (wysokość diety w 2013 r. 23521,32 zł.)– oddelegowanej przez Ochocką Wspólnotę Samorządową do pracy (cokolwiek to dla pani radnej oznacza – o tym w kolejnym wpisie) w Zespole ds. budżetu PTC2015 w dzielnicy Ochota.

Skoro kwota 23000 zł nie stanowi problemu to co pan redaktor Wysocki powie o kwocie 109500 zł czy 200000 zł?  Skąd te kwoty ?

Głosami 642 mieszkańców Warszawy do realizacji w ramach Budżetu PTC2015 Ochota - Rakowiec wybrany został projekt nr 9 Budowa pasa dla rowerzystów - ochocki łącznik za sumę 200 000 zł. W oryginale zgłoszenia projektu czytamy :

Pełny Opis Propozycji Projektu. Wydzielenie ponad 1-kilometrowego pasa dla rowerzystów. Początek pasa dla rowerzystów należy zacząć na granicy Mokotowa i Ochoty tj. przy skrzyżowaniu ulic ŻiW/ Racławicka, następnie pas wydzielić na jezdniach lub bardzo szerokich chodnikach wzdłuż ulic Racławickiej Sanockiej Korotyńskiego do ulicy Grójeckiej. Tu znajduje się kolejny odcinek drogi rowerowej.”

Wg mojej wiedzy i znajomości Rakowca NIE MA MOŻLIWOŚCI wyznaczenia pasów rowerowych na odcinku ŻiW/Racławicka - Grójecka/Korotyńskiego  wzdłuż ulic Racławickiej - SANOCKIEJ - Korotyńskiego do ulicy Grójeckiej ponieważ ulica Sanocka w żadnym miejscu nie tworzy skrzyżowania z Racławicką ani z  Korotyńskiego. Tym samym projekt NIE JEST MOŻLIWY DO REALIZACJI i powinien zostać wykreślony z listy na etapie weryfikacji formalnej lub autor projektu powinien dokonać stosownych zmian (zmiany takie nie zostały dokonane).

Co oceniała radna Anna Zbytniewska w ramach tych  200000 zł. ?

Gdyby jednak udało się panu redaktorowi Wysockiemu w jakikolwiek karkołomny sposób wymyślić odpowiedź na to pytanie (np. bo autor nie miał na myśli Sanockiej tylko Jasielską lub Mołdawską ) to w związku z tym powstaje kolejna wątpliwość...


Głosami 506 mieszkańców Warszawy do realizacji w ramach Budżetu PTC2015 wybrany został projekt nr 17 Wyznaczenie pasów rowerowych na ulicy Korotyńskiego za 109 500 zł .Mamy zatem dwa projekty (dla przypomnienia 9 i 17) które zakładają wytyczenie pasów rowerowych (lub  pasa rowerowego -dwukierunkowego?- w projekcie nr 9 nie jest to doprecyzowane ) na ul. Korotyńskiego .

DWA RÓŻNE PROJEKTY, TA SAMA LOKALIZACJA, TEN SAM PRZEDMIOT (pasy rowerowe) PROJEKTU.

Jestem w stanie uwierzyć, że urzędnicy dla „dobra” Mieszkańców Warszawy są w stanie zrobić wszystko, nawet zapłacić DWUKROTNIE (pieniędzmi mieszkańców oczywiście) za namalowanie TYCH SAMYCH pasów na TEJ SAMEJ jezdni. Nie wiem jednak, czy Mieszkańcy Rakowca są gotowi ( i przede wszystkim czy ich stać) na takie poświęcenie urzędników.

Jak to możliwe, że samorządowcy OWS i (w niektórych przypadkach jednocześnie) redaktorzy Informatora Ochoty (numer specjalny IO) nie zwrócili na te nieprawidłowości uwagi ? Jak to świadczy o ich (samorządowców OWS) kompetencjach ?


Reklama

Budżet Partycypacyjny Ochota 2015 – podsumowanie subiektywne. Część 1. komentarze opinie

 • Jerzy Pawlonek 2014-08-18 17:14:57

  Odpisuję może mniej merytorycznie jak by chciał P. Stasiak ,ale jestem jednym z tych ludzi co lobbował projekt pasów na Korotyńskiego (tego tańszego projektu ) i teraz mieliśmy niedawno w ramach Ochockiej Grupy rowerowej spotkanie z wizją lokalną aby te dwa projekty połączyć w sensowny jeden i nie martw się Pan nie myślimy okraść Pana z pieniędzy . Jest Pan bardzo dobrze zorientowany w finansach i jak by można było takiego specjalistę orżnąć ? Zastanawiam się skąd u Pana taka gorycz , jak Pana projekty poszły, skoro nawet Pan nie miał życzenia przedstawiać przed tak mizernym poziomie słuchaczy . Zanim Pan kogoś oczerni może Pan znajdzie jakieś niezbite dowody i do CBA ,a nie szum w eterze podparty dietą Pani Zbytniewskiej (co ma jedno do drugiego?)

 • Tomasz Stasiak 2014-08-25 23:32:20

  Panie Pawlonek, biorąc pod uwagę Pańskie wpisy na forum IO nie oczekuję od Pana merytorycznych wypowiedzi a tym bardziej merytorycznych odpowiedzi. Zawsze jednak spodziewam się z Pańskiej strony pokazu arogancji
  i prostactwa, zwłaszcza tego językowego.

  Sprawa pierwsza.
  "...nie martw się Pan nie myślimy okraść Pana z pieniędzy ."+"jak by można było takiego specjalistę orżnąć ?"
  W notce (odnośnie sumy niewykorzystanej) napisałem: "to możliwość zrealizowania kilku drobnych projektów lub jednego większego (np. remont chodnika na Sierpińskiego 2 za 20k zł.) i jednego mniejszego za pozostałe 3k zł."
  W piśmie skierowanym (znacznie wcześniej niż powstała moja notka, czekam na odpowiedź) do CKS zwróciłem się z prośbą, aby w przypadku uwzględnienia moich zastrzeżeń co do nakładania się na siebie dwóch projektów w pierwszej kolejności sfinansować (z tych 109000 zł.) projekt "Monitoring w Parku Malickiego". Dlaczego akurat ten projekt?. Bo tak wskazuje arytmetyka głosowania w ramach budżetu PTC2015 na Rakowcu. Kwestia uczciwości i zasad.
  Żaden z tych (drobnych, Sierpińskiego 2, Monitoring) projektów nie jest projektem zgłoszonym przeze mnie. Nie znam również żadnego z autorów tych projektów. Zatem kogo nie chce Pan, panie Pawlonek OKRAŚĆ z pieniędzy i "ORŻNĄĆ" ? Mnie ?
  Przy odpowiednim doborze projektów drobnych (z obszaru całej Ochoty) może się okazać, że sumaryczna liczba głosów oddanych na te (możliwe do zrealizowania przy maksymalnym wykorzystaniu kwoty) projekty będzie znacznie większa niż liczba głosów oddanych na projekt nr 17. I co wtedy ? Kogo nie chce Pan, panie Pawlonek OKRAŚĆ z pieniędzy i "ORŻNĄĆ" ? Nadal mnie ?
  A może w przyszłym roku należy zmienić zasady głosowania (wyłaniania projektów do realizacji) w taki sposób aby do realizacji wybierać zbiór projektów dla których sumaryczna liczba głosów byłaby największa? Bo taki sposób wyboru wyeliminuje zorganizowane grupy głosujące na idee a nie na konkretne projekty ?
  W piśmie do CKS NIE postulowałem (a mogłem) usunięcia projektu nr 9 a jedynie usunięcie projektu nr 17 jako dublującego projekt nr 9 na odcinku dotyczącym ulicy Korotyńskiego.

  Zanim kolejny raz panie Pawlonek, będzie chciał Pan coś głupiego i obraźliwego napisać sugeruję zastanowić się czy ma Pan odpowiednią wiedzę aby to zrobić.

  Sprawa druga.
  "Zastanawiam się...jak Pana projekty poszły, skoro nawet Pan nie miał życzenia przedstawiać przed tak mizernym poziomie słuchaczy . " Skoro tak nisko ocenia Pan słuchaczy...
  Ludzi inteligentnych cechuje umiejętność znajdowania potrzebnych im informacji. Skoro nie potrafi Pan znaleźć informacji czy lub raczej który z moich projektów zostanie w przyszłym roku zrealizowany to świadczy to jedynie o Pańskiej impotencji intelektualnej. Tylko w jakim celu się Pan z tym publicznie obnosi?
  Oczekuje Pan na współczucie?
  Na stronach IO znajdują się, co najmniej w dwóch miejscach, zestawienia projektów które zgłosiłem w ramach budżetu PTC2015. Również na stronach IO znajduje się lista projektów które zostaną w przyszłym roku w ramach budżetu PTC2015 zrealizowane na Rakowcu. Porównanie tych dwóch list po tytułach projektów da odpowiedź na Pańskie pytanie.

  Sprawa trzecia.
  "Zanim Pan kogoś oczerni może Pan znajdzie jakieś niezbite dowody i do CBA ,a nie szum w eterze podparty dietą Pani Zbytniewskiej (co ma jedno do drugiego?)"
  Kogo i jak oczerniłem ? Której części mojej notki Pan nie zrozumiał i do zrozumienia której części potrzebne są Panu dowody? Potrzebuje Pan dowodu na wyliczenia dotyczące kwoty niewykorzystanej ? Matematyka, zakres szkoły podstawowej. Potrzebuje Pan dowodu na pokrywanie się projektów 9 i 17 co do tematu i lokalizacji ( dotyczy ul.Korotyńskiego) ? Ustawa o dostępie do informacji publicznej i skany obu zgłoszeń. A może potrzebuje Pan dowodu na to, że projekt nr 17, pomimo Pana zapewnień, nie zawiera informacji o konieczności rozbiórki azyli dla pieszych, zawiera natomiast informację o pasach rowerowych o szerokości 2 m? (w razie wątpliwości dysponuję skanem oryginału zgłoszenia).

  Centralne Biuro AntyKORUPCYJNE to chyba ostatnia instytucja którą uznałbym (ze względów merytorycznych) za właściwą do złożenia zawiadomienia w tej (nieprawidłowości w rozdysponowaniu publicznych środków) sprawie. Może Pan, panie Pawlonek wyjaśnić czemu akurat tam? Może ma Pan znacznie większą wiedzę niż ta o którą Pana (nie) podejrzewam. Skoro w przypadku mieszkańców ul.Włodarzewskiej/ul.Opaczewskiej wie Pan:
  "bo jak przeanalizować zeznania podatkowe to tam mieszkają bardzo "ubodzy "ludzie mający same straty w swoich biznesach." to może i w przypadku budżetu PTC ma Pan jakąś "sensacyjną" (nie)wiedzę.

  Radna Anna Zbytniewska została zgłoszona przez OWS do reprezentowania klubu radnych OWS w pracach Zespołu ds. BUDŻETU PTC2015 w dzielnicy Ochota. Do Zespołu została wybrana ze względu na swoje kwalifikacje czy z łapanki, bo ktoś musiał być ? Radna Zbytniewska jest Wiceprzewodniczącą Rady Dzielnicy Ochota oraz członkiem Komisji Polityki Gospodarczej, BUDŻETU i Finansów. Skoro przy BUDŻECIE o wysokości 2,1 mln zł radnej Zbytniewskiej "ginie" ponad 20000 zł to jest to wg Pana panie Pawlonek przejaw kompetencji? Skoro dwa zadania (Szczęśliwic i Starej Ochoty nie sprawdzałem) przeznaczone do realizacji w ramach budżetu PTC nakładają się na siebie (kolejne 109000 zł) a radna Zbytniewska to ignoruje/ nie dostrzega tego to jest to wg Pana, panie Pawlonek przejaw kompetencji? Skoro wg Pana PO, PiS i SLD "już byli i pokazali co potrafią" to co (innego) pokazała radna Zbytniewska ? Radna Zbytniewska nie wie nawet jakie zastrzeżenia co do budżetu PTC miał lider WWS Piotr Guział (numer specjalny IO, wywiad z A.Zbytniewską). Nie wie jakie są to zastrzeżenia ale się z nimi zgadza? Skoro nawołuje Pan do ponoszenia odpowiedzialności finansowej przez urzędników za nieprawidłowości i straty wynikające z ich działań (lub ich niekompetencji) to taką samą zasadę (w imię uczciwości i zasad) należy stosować także do radnych. A może z wyłączeniem jedynie radnych OWS ?

  Panie Pawlonek, każdym swoim wpisem utwierdza mnie Pan w przekonaniu że jest Pan jedną z tych osób o których śmiało można powiedzieć: "... lepiej żeby się czegoś nauczył na pamięć niż ma mówić od siebie".
  Dla dobra OWS i WWS proszę skorzystać z tej rady.

  Na koniec, mimo wszystko, pozwolę sobie na kilka pytań:
  1.Czy jest Pan członkiem OWS/WWS ?
  2.Czy jest/będzie Pan kandydatem na Radnego z ramienia OWS/WWS w wyborach samorządowych 2014 ?
  W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 2 - czy już mogę się śmiać?

 • Jerzy Pawlonek 2014-08-30 16:09:27

  Krótko -śmiej się Pan do woli , w swoim życiu musisz Pan mieć choć chwile uśmiechu -rozumiem takich ,wieczna nienawiść do ludzi, cyferki, paragrafy i ustępy, akty prawne i kreatywna księgowość zrobiły swoje . Proste i praktyczne rozwiązania są śmieszne , a pochylamy się nad zawiłymi i pozbawionymi jakiegoś logicznego sensu . Życzę powodzenia i wiecznej chwały w życiu, oraz wielu przyjaciół.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iochota.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MPG Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa 02-761, Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"