18°C pochmurno z przejaśnieniami

Decyzje na wycinkę - będzie ciężko

zieleń, Decyzje wycinkę będzie ciężko - zdjęcie, fotografia

Przez wiele lat zezwolenia na wycinkę drzew wydawał na swoim terenie urząd dzielnicy zarówno na Ochocie jak i we Włochach. Jednak od nowego roku zmieniły się przepisy a konkretnie ustawa o ochronie przyrody. Zmiana polega na tym, że dzielnica nie może wydawać zezwoleń sama sobie. Wycinka drzew znajdujących się na terenach będących własnością miasta stołecznego Warszawy ( z wyłączeniem tych, które są oddane w dzierżawę wieczystą) są wydawane przez Urząd Marszałkowski. To większość decyzji wydawanych w urzędach dzielnicowych. Warto przypomnieć, że te zezwolenie dotyczą między innymi drzew rosnących na terenach podwórek miejskich, pasów drogowych, parków czy placówek oświatowych.

- Jak tylko objąłem stanowiska burmistrza odpowiedzialnego za wydawanie zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów na terenie Ochoty wydawało mi się dziwne podpisywanie decyzji de fakto samemu sobie. Generalnie zasada w postepowaniach administracyjnych, w których organ musi wydać jakąś decyzję sam sobie jest zanana. W takich sytuacjach decyzje wydaje inny organ zazwyczaj będący druga instancją w innych postepowaniach. To dobrze, że się to zmieniło. Jednak do momentu, kiedy marszałek nie zorganizuje swojej pracy w tym zakresie będą duże kłopoty. – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Wysocki

Kłopoty, o których wspomina są do przewidzenia. Do tej pory pozwoleniami na wycinkę zajmowały się trzy osoby w Wydziale Ochrony Środowiska. Każde drzewo było oglądane i spisywano z tych oględzin protokół i wykonywano dokumentacje zdjęciową. Na podstawie takich czynności wydawano decyzje zezwalająca lub odmowną. Jak wynika z moich informacji, w całym województwie Mazowieckim na razie takimi decyzjami zajmuje się siedmiu urzędników.

- Ta sytuacja wpłynie, na jakość i czas podejmowania decyzji. Będą podejmowane z za biurka i to z dużym opóźnieniem. Mieszkańcy przyzwyczajeni do starego systemu będą obwiniali za taki stan rzeczy nas – denerwuje się burmistrz Wysocki.

Pewnie w przyszłości urzędnicy marszałka jakoś rozwiążą ten problem. Dzisiaj z wydawaniem decyzji będzie duży kłopot. Wszystkim zarządcom dróg, podwórek dzielnicowych, placówek oświatowych i parków pozostaje na razie słać podania do Marszałka Województwa Mazowieckiego, którego urząd znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 26.
 

Decyzje na wycinkę - będzie ciężko komentarze opinie

 • gość 2016-02-14 14:23:42

  skoro 3 osoby w urzezie zajmowały sie tylko decyzjami o wycince drzew, a teraz ma tym zajmowac sie urząd marszałkowski to znaczy że w urzędzie są wolne 3 stanowiska - ciekawe czy dostaną inne zajęcie czy będą bimbać.

 • gość 2016-02-17 18:58:53

  Zamiast wypisywać dyrdymały kopnij się Pan (gość) do Ochockiego WOŚ i zobacz czym się zajmują te wredne urzędasy...

 • gość 2016-02-20 21:24:50

  do anonim: przecież to nie ja napisałem że urzędnicy "nic nie robią" tylko wynika to wprost z artykułu że ""Do tej pory pozwoleniami na wycinkę zajmowały się trzy osoby w Wydziale Ochrony Środowiska. Każde drzewo było oglądane i spisywano z tych oględzin protokół i wykonywano dokumentacje zdjęciową. Na podstawie takich czynności wydawano decyzje zezwalająca lub odmowną. "" - skoro nie będą sie tym zajmować to co będą robić???

 • gość 2016-02-21 17:14:07

  Do gosc: czy w artykule jest napisane,ze te osoby zajmują sie tylko i wylacznie sprawami dotyczącymi wydawania decyzji na usunięcie drzew???Kazda z tych osób nadzoruje conajmniej 1umowe na biezaca konserwacje dzielnicy, opiniuje inwestycje od strony ochrony środowiska, prowadzi projekty z funduszu partycypacyjnego....mało???jeszcze raz ponawiam zaproszenie

 • gość 2016-02-21 19:19:18

  A co tu jest napisane? ""Do tej pory pozwoleniami na wycinkę zajmowały się trzy osoby w Wydziale Ochrony Środowiska. Każde drzewo było oglądane i spisywano z tych oględzin protokół i wykonywano dokumentacje zdjęciową. Na podstawie takich czynności wydawano decyzje zezwalająca lub odmowną. Jak wynika z moich informacji, w całym województwie Mazowieckim na razie takimi decyzjami zajmuje się siedmiu urzędników."" Szczególnie w kontekście że w całym województwie ma sie tym zajmować TYLKO 7 osób. Poza tym co może nadzorować kolejny urzędnik skoro jest ZGN i GGKO i Wydział infrastruktury i nie wiadomo jeszcze kto. Jak pamietam to znikoma ilość projektów z budżetu partycypacyjnego jest w WOŚ. Wiem że urzędnicy są jednymi z ""najbardziej zajętych"" ludzi w dzielnicy po prostu maja tyle roboty, że nie wiedzą gdzie włożyć ręce. Zapraszam do prywatnych firm gdzie pracę sie kończy, aż wszystko będzie na bieżąco zrobione - a nie jutro bo może poczekać. Tak to widać ze strony mieszkańców - jeżeli anonimie nie zrozumiałeś grzecznego przesłania to mogę to wyjaśnić dosadniej.Mieszkańcy mają poważne zastrzeżenia do pracy urządu dzielnicy i jest naprawdę niewiele komórek, które są prowadzone prawidłowo.

 • gość 2016-02-21 23:44:23

  Proszę przeczytać ze zrozumieniem dokumenty organizacyjne Urzędu Miasta, Dzielnicy, ZGN-u i GGKO a może będzie Pan wiedział o czym Pan pisze. A tak na marginesie to czy Pan wie,że Marszałek będzie wydawać tylko te decyzje, które do końca 2015 r. Burmistrz "wydawał sam sobie" - tereny stanowiące własność m. st. Warszawy. Pozostałe Burmistrz wydaje po staremu. I zagadka matematyczna...w skali roku w Warszawie wydawanych jest około 10 000 decyzji na wycinkę, jeśli Marszałek miałby wydawać tylko decyzje dla Warszawy to jego 7 urzędników będzie wydawało po 6 decyzji dziennie każdy...czy to według Pana realne???

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl

zieleń, - więcej informacji