1°C bezchmurnie

Ochota czyta „Pana Tadeusza”

Kiedy: 2018-05-12 , godzina: 11:00

Stulecie niepodległosci, Ochota czyta „Pana Tadeusza” - zdjęcie, fotografia

W ramach uczczenia 100 rocznicy uzyskania niepodległości i stworzenia państwa polskiego czeka mieszkańców Ochoty nie lada wydarzenie. Otóż na Targowisku Zieleniak począwszy od 12 maja, przez kolejnych 12 tygodni, zawsze w soboty w godzinach 11.00 do 13.00. będzie czytana epopeja narodowa „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Główną ideą jest publiczne, głośnie czytanie poematu na Targowisku Zieleniak, które może nie kojarzy się szczególnie z miejscem dostępnym dla wyższej kultury, ale realizacja takiego pomysłu pozwala na dotarcie tego arcydzieła, wg zamysłu jej autora, „pod strzechy”. W projekcie uczestniczyć będą znani, polscy aktorzy – Maciej Rayzacher, Kazimierz Kaczor, a role kobiece czytać będzie Elżbieta Starostecka. Na Targowisku ustawione zostaną podesty, nagłośnienie i zawiśnie specjalna scenografia. A w każdą sobotę od godz. 11.00 „Polonezem” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” rozpocznie się to wydarzenie. Co tydzień czytana będzie jedna księga, w tle oprawa muzyczna z filmu Andrzeja Wajdy. Po skończonym czytaniu aktorzy przeprowadzą quiz z pojęć i wyrazów, pochodzących z „Pana Tadeusza”, głównie sformułowań staropolskich, częściowo regionalizmów, dziś zapomnianych. Do quizu zaproszone zostaną zarówno dzieci jak i starsi, dla każdego przeznaczone będą drobne upominki.

- To znakomity pomysł łączący przyjemne z pożytecznym. Mieszkańcy robiący zakupy na Zieleniaku będą mogli posłuchać najwspanialszej poezji polskiej – powiedział nam Jacek Gomółka (Ochocka Wspólnota Samorządowa) przedstawiciel kupców na Zieleniaku oraz radny naszej dzielnicy.

Już dzisiaj zapraszamy mieszkańców na sobotnie przedpołudnia poetyckie na Zieleniaku.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl