Ochota czyta „Pana Tadeusza”

Zieleniak, Ochota czyta „Pana Tadeusza” - zdjęcie, fotografia
LIP 28
bazar i hala „Zieleniak”, ul. Grójecka 95 godz: 11:00

Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz „Polak, chociaż stąd między narodami słynny, Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny, Gotów zawżdy rzucić go, puścić się w kraj świata, W nędzy i poniewierce przeżyć długie lata, Walcząc z ludźmi i z losem, póki mu śród burzy Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy.”

Szanowni Państwo,

W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota oraz Kupców z Zieleniaka zapraszamy na Pana Tadeusza na Zieleniaku, zaczynamy w sobotę 12 maja i przez kolejnych 12 tygodni czytać będziemy jedną księgę narodowej epopei. Spotykamy się w podcieniach, pomiędzy Halą a Targowiskiem Zieleniak, zawsze o godz. 11.00. Zaczynać będziemy „Polonezem” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, a po skończonym czytaniu aktorzy przeprowadzą quiz z pojęć i wyrazów, pochodzących z „Pana Tadeusza”, sformułowań staropolskich, częściowo regionalizmów, dziś zapomnianych. Do quizu zaprosimy i dzieci i starszych, dla każdego przeznaczone będą drobne upominki.

Pełen tytuł to „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem”.

„Pan Tadeusz”, to epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej autorstwa największego polskiego wieszcza epoki romantyzmu Adama Mickiewicza. Powstała w latach 1832–1834 w Paryżu, z przerwami, bo samo pisanie zajęło poecie tylko około 9 miesięcy. To trudny okres żałoby narodowej po upadku powstania listopadowego i rozliczania błędów, które do tego upadku doprowadziły. Skąd więc pomysł na dzieło o wymowie optymistycznej, którego akcja kończy się wiosną 1812 r. w momencie wkroczenia armii Napoleona na Litwę. Przecież ogólnie wiadomo, że niedługo potem owa armia wracała stamtąd kompletnie rozbita, a Polacy na kolejne długie lata utracili nadzieję na odzyskanie niepodległości. Odpowiedzi udziela sam autor w Inwokacji i Epilogu.  „Pan Tadeusz” składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym – tzw. aleksandrynem polskim. Każda z ksiąg ma swój tytuł, a pierwsza pt.: „Gospodarstwo” zaczyna się znaną wszystkim Inwokacją.  Czas akcji to pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812. Epopeja jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych. Rękopis „Pana Tadeusza” przechowywany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, w szkatule z hebanu i kości słoniowej, w 2014 roku został on wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Co dzieje się w poszczególnych księgach „Pana Tadeusza”, czyli epopeja w pigułce:

I. Gospodarstwo - zawiązanie akcji, przedstawienie bohaterów i miejsca akcji.

II. Zamek - Gerwazy opowiada Hrabiemu historię upadku rodu Horeszków.

III. Umizgi - flirty Telimeny, no i dowiadujemy się, kim jest tajemnicza Zosia.

IV. Dyplomatyka i łowy - Robak agituje szlachtę w karczmie i zabija niedźwiedzia na polowaniu.

V. Kłótnia - 13. urodziny Zosi i wprowadzenie jej na salony - Tadeusz odkrywa swoją pomyłkę, kłótnia w zamku i decyzja o zajeździe.

VI. Zaścianek - opis wioski szlacheckiej i życia szlachty zaściankowej.

VII. Rada - szlachta zamierza wywołać powstanie przeciw Moskalom, ale Gerwazy przekonuje ich, że ważniejszy jest zajazd na Soplicę.

VIII. Zajazd - Robak zdradza Sędziemu swoja tożsamość, szlachta napada na dwór Sędziego.

IX. Bitwa - Moskale wyzwalają Sopliców, ale szlachta sprzymierza się i razem napadają na Moskali.

X. Emigracja. Jacek - uczestnicy bitwy uciekają za granicę, umierający Ksiądz Robak wyznaje Gerwazemu swoją tajemnicę.

XI. Rok 1812 - rehabilitacja Jacka Soplicy.

XII. Kochajmy się - staropolska uczta z serwisem, zaręczyny, uwłaszczenie chłopów.

Pana Tadeusza czytać będą dla Państwa znani polscy aktorzy – Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kalczyński, Halina Rowicka i Maciej Rayzacher.

Chcemy tą propozycją uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości Polski. Zatem przybywajcie.

W kolejnych tygodniach o godz. 11.00 na Zieleniaku spotkają się z Państwem:

12 maja - Księgę I „Gospodarstwo” czytać będą - MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

19 maja - Księgę II „Zamek” czytać będą Maciej RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR i HALINA ROWICKA

26 maja - Księgę III „Umizgi” czytać będą Maciej RAYZACHER, KAZIMIERZ KACZOR

i HALINA ROWICKA (quiz)

2 czerwca - Księgę IV „Dyplomatyka i łowy” czytać będą KRZYSZTOF KALCZYŃSKI (quiz)

 i KAZIMIERZ KACZOR

9 czerwca - Księgę V „Kłótnia” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz), HALINA ROWICKA

i KRZYSZTOF KALCZYŃSKI

16 czerwca - Księgę VI „Zaścianek” czytać będą KRZYSZTOF KALCZYŃSKI (quiz)

 i KAZIMIERZ KACZOR

23 czerwca - Księgę VII „Rada” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

30 czerwca - Księgę VIII „Zajazd” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

7 lipca  - Księgę IX „Bitwa” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

14 lipca - Księgę X „Emigracja. Jacek” czytać będą HALINA ROWICKA (quiz), KRZYSZTOF KALCZYŃSKI i MACIEJ RAYZACHER

21 lipca - Księgę XI „Rok 1812” czytać będą HALINA ROWICKA, KRZYSZTOF KALCZYŃSKI (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

28 lipca - Księgę XII „Kochajmy się” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz), HALINA ROWICKA i KAZIMIERZ KACZOR

 

Informacje o aktorach:

Kazimierz Kaczor, urodzony 9 lutego 1941 w Krakowie. Polski aktor teatralny i filmowy. Aktor, który zadebiutował na scenie, jako student w 1959r. Przez półtora roku studiował w Krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej. Absolwent Wydziału Lalkarskiego i Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1965). Aktor Teatru Starego w Krakowie (1965–1973), Teatru Współczesnego w Warszawie (1973–1974), Teatru Powszechnego w Warszawie (od 1974). W latach 1996–2003 prowadził na antenie Programu Drugiego Telewizji Polskiej teleturniej „Va Banque”. Przewodniczący Sekcji Dramatu w ZASP (1990–1993), członek Rady Kultury przy Prezydencie RP (1992–1993), prezes Związku Artystów Scen Polskich (1996–2002). Był sygnatariuszem petycji przeciwko represjom organów bezpieczeństwa wobec protestujących w Radomiu i Ursusie w 1976 roku. Jego najbardziej znana role, to tytułowa rola w serialu „Jan Serce”, inna, to rola kaprala Kurasia z kultowego serialu „Polskie drogi”.

Krzysztof Kalczyński, urodzony 4 maja 1937 w Poznaniu– polski aktor filmowy i teatralny, muzyk. W latach 1957–1959 muzyk Teatru Narodowego. W 1961 ukończył studia na wydziale reżyserii muzycznej w PWSM w Warszawie. Jest także absolwentem krakowskiej PWST (1964). Grał w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku (1964–1969), Klasycznym w Warszawie (1969–1971), Studio w Warszawie (1971–1975), Narodowym (1975–1981), Nowym w Warszawie (1980–1987). Mąż Haliny Rowickiej.

Halina Rowicka, urodzona  15września 1951 w Czerwonce. Polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, odtwórczyni roli Ewy Talar w serialu Dom. Tuż przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie wystąpiła w spektaklu dyplomowym Wojciecha Młynarskiego „Bo takie mamy życie...” reżyserowanym przez Kazimierza Rudzkiego (1973) u boku Wiktora Zborowskiego, Marii Winiarskiej, Mieczysława Hryniewicza i Anny Chodakowskiej. Jej debiutem scenicznym była rola Ismeny, córki Edypa i Jokasty, siostry Antygony, Polinika i Eteokla w tragedii Sofoklesa Antygona (1973) w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Narodowego, z którym była związana w latach 1973–1985. Występowała później także w teatrach warszawskich: Nowym (1986–1992), Ochoty (1988, 2001). Zaskarbiła sobie sympatię najmłodszej widowni występując w Teatrze Telewizji w cyklu barokowych baśni Bajki pana Perrault (1974) jako Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek i królewna w przedstawieniu Kot w butach. W latach 1982–2000 grała bohaterkę Ewę Szymosiuk-Talar, żonę Andrzeja, w serialu „Dom”. Jest żoną aktora Krzysztofa Kalczyńskiego.

Maciej Rayzacher, aktor urodzony w 1940 roku polski aktor teatralny i filmowy, lektor, scenarzysta, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. W 1962 został absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi. W 1959 zadebiutował rolą filmową w Lunatykach jako Dziunio, rok później po raz pierwszy zagrał w teatrze. Był aktorem Teatru Ziemi Mazowieckiej (1962–1965), następnie pracował w Warszawie jako aktor Teatru Klasycznego (do 1971), Studenckiego Teatru Satyryków (do 1973) i Teatru Powszechnego (do 1980). Od 1976 zaangażowany we współpracę z Komitetem Obrony Robotników i następnie Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. Współtworzył wydawnictwo drugoobiegowe „Wolna Taśma”. Działał w lokalnym Komitecie Samoobrony Chłopskiej. W konsekwencji w 1980 został objęty licznymi ograniczeniami zawodowymi, występował do 1989 głównie w kościołach. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 20 marca 1982. Po zwolnieniu organizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin, brał udział w tzw. Mszach za Ojczyznę. Pod koniec lat 80. zatrudniony w Polskim Związku Niewidomych jako instruktor, następnie jako instruktor w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska. W latach 1990–1998 był radnym dzielnicowym w Ochocie. Pełnił różne funkcje w lokalnym samorządzie był m.in. przez rok wiceburmistrzem, a także doradcą wojewody. Od 1991 do 1993 dyrektor departamentu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiadający za kulturę i oświatę w wojsku. Współtworzył Wspólnotę Chleb Życia z S. Małgorzatą Chmielewską. Od 1998 do 2002 był radnym Warszawy, w 2006 przeszedł na emeryturę.

W 2006 odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 30. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. W 2007 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Członek m.in. Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iochota.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MPG Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa 02-761, Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"