9°C słabe opady deszczu

Ochota czyta „Pana Tadeusza”

Kiedy: 2018-07-28 , godzina: 11:00 | Gdzie: bazar i hala „Zieleniak”, ul. Grójecka 95

Zieleniak, Ochota czyta „Pana Tadeusza” - zdjęcie, fotografia

Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz „Polak, chociaż stąd między narodami słynny, Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny, Gotów zawżdy rzucić go, puścić się w kraj świata, W nędzy i poniewierce przeżyć długie lata, Walcząc z ludźmi i z losem, póki mu śród burzy Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy.”

Szanowni Państwo,

W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota oraz Kupców z Zieleniaka zapraszamy na Pana Tadeusza na Zieleniaku, zaczynamy w sobotę 12 maja i przez kolejnych 12 tygodni czytać będziemy jedną księgę narodowej epopei. Spotykamy się w podcieniach, pomiędzy Halą a Targowiskiem Zieleniak, zawsze o godz. 11.00. Zaczynać będziemy „Polonezem” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, a po skończonym czytaniu aktorzy przeprowadzą quiz z pojęć i wyrazów, pochodzących z „Pana Tadeusza”, sformułowań staropolskich, częściowo regionalizmów, dziś zapomnianych. Do quizu zaprosimy i dzieci i starszych, dla każdego przeznaczone będą drobne upominki.

Pełen tytuł to „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem”.

„Pan Tadeusz”, to epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej autorstwa największego polskiego wieszcza epoki romantyzmu Adama Mickiewicza. Powstała w latach 1832–1834 w Paryżu, z przerwami, bo samo pisanie zajęło poecie tylko około 9 miesięcy. To trudny okres żałoby narodowej po upadku powstania listopadowego i rozliczania błędów, które do tego upadku doprowadziły. Skąd więc pomysł na dzieło o wymowie optymistycznej, którego akcja kończy się wiosną 1812 r. w momencie wkroczenia armii Napoleona na Litwę. Przecież ogólnie wiadomo, że niedługo potem owa armia wracała stamtąd kompletnie rozbita, a Polacy na kolejne długie lata utracili nadzieję na odzyskanie niepodległości. Odpowiedzi udziela sam autor w Inwokacji i Epilogu.  „Pan Tadeusz” składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym – tzw. aleksandrynem polskim. Każda z ksiąg ma swój tytuł, a pierwsza pt.: „Gospodarstwo” zaczyna się znaną wszystkim Inwokacją.  Czas akcji to pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812. Epopeja jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych. Rękopis „Pana Tadeusza” przechowywany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, w szkatule z hebanu i kości słoniowej, w 2014 roku został on wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Co dzieje się w poszczególnych księgach „Pana Tadeusza”, czyli epopeja w pigułce:

I. Gospodarstwo - zawiązanie akcji, przedstawienie bohaterów i miejsca akcji.

II. Zamek - Gerwazy opowiada Hrabiemu historię upadku rodu Horeszków.

III. Umizgi - flirty Telimeny, no i dowiadujemy się, kim jest tajemnicza Zosia.

IV. Dyplomatyka i łowy - Robak agituje szlachtę w karczmie i zabija niedźwiedzia na polowaniu.

V. Kłótnia - 13. urodziny Zosi i wprowadzenie jej na salony - Tadeusz odkrywa swoją pomyłkę, kłótnia w zamku i decyzja o zajeździe.

VI. Zaścianek - opis wioski szlacheckiej i życia szlachty zaściankowej.

VII. Rada - szlachta zamierza wywołać powstanie przeciw Moskalom, ale Gerwazy przekonuje ich, że ważniejszy jest zajazd na Soplicę.

VIII. Zajazd - Robak zdradza Sędziemu swoja tożsamość, szlachta napada na dwór Sędziego.

IX. Bitwa - Moskale wyzwalają Sopliców, ale szlachta sprzymierza się i razem napadają na Moskali.

X. Emigracja. Jacek - uczestnicy bitwy uciekają za granicę, umierający Ksiądz Robak wyznaje Gerwazemu swoją tajemnicę.

XI. Rok 1812 - rehabilitacja Jacka Soplicy.

XII. Kochajmy się - staropolska uczta z serwisem, zaręczyny, uwłaszczenie chłopów.

Pana Tadeusza czytać będą dla Państwa znani polscy aktorzy – Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kalczyński, Halina Rowicka i Maciej Rayzacher.

Chcemy tą propozycją uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości Polski. Zatem przybywajcie.

W kolejnych tygodniach o godz. 11.00 na Zieleniaku spotkają się z Państwem:

12 maja - Księgę I „Gospodarstwo” czytać będą - MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

19 maja - Księgę II „Zamek” czytać będą Maciej RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR i HALINA ROWICKA

26 maja - Księgę III „Umizgi” czytać będą Maciej RAYZACHER, KAZIMIERZ KACZOR

i HALINA ROWICKA (quiz)

2 czerwca - Księgę IV „Dyplomatyka i łowy” czytać będą KRZYSZTOF KALCZYŃSKI (quiz)

 i KAZIMIERZ KACZOR

9 czerwca - Księgę V „Kłótnia” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz), HALINA ROWICKA

i KRZYSZTOF KALCZYŃSKI

16 czerwca - Księgę VI „Zaścianek” czytać będą KRZYSZTOF KALCZYŃSKI (quiz)

 i KAZIMIERZ KACZOR

23 czerwca - Księgę VII „Rada” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

30 czerwca - Księgę VIII „Zajazd” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

7 lipca  - Księgę IX „Bitwa” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

14 lipca - Księgę X „Emigracja. Jacek” czytać będą HALINA ROWICKA (quiz), KRZYSZTOF KALCZYŃSKI i MACIEJ RAYZACHER

21 lipca - Księgę XI „Rok 1812” czytać będą HALINA ROWICKA, KRZYSZTOF KALCZYŃSKI (quiz) i KAZIMIERZ KACZOR

28 lipca - Księgę XII „Kochajmy się” czytać będą MACIEJ RAYZACHER (quiz), HALINA ROWICKA i KAZIMIERZ KACZOR

 

Informacje o aktorach:

Kazimierz Kaczor, urodzony 9 lutego 1941 w Krakowie. Polski aktor teatralny i filmowy. Aktor, który zadebiutował na scenie, jako student w 1959r. Przez półtora roku studiował w Krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej. Absolwent Wydziału Lalkarskiego i Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1965). Aktor Teatru Starego w Krakowie (1965–1973), Teatru Współczesnego w Warszawie (1973–1974), Teatru Powszechnego w Warszawie (od 1974). W latach 1996–2003 prowadził na antenie Programu Drugiego Telewizji Polskiej teleturniej „Va Banque”. Przewodniczący Sekcji Dramatu w ZASP (1990–1993), członek Rady Kultury przy Prezydencie RP (1992–1993), prezes Związku Artystów Scen Polskich (1996–2002). Był sygnatariuszem petycji przeciwko represjom organów bezpieczeństwa wobec protestujących w Radomiu i Ursusie w 1976 roku. Jego najbardziej znana role, to tytułowa rola w serialu „Jan Serce”, inna, to rola kaprala Kurasia z kultowego serialu „Polskie drogi”.

Krzysztof Kalczyński, urodzony 4 maja 1937 w Poznaniu– polski aktor filmowy i teatralny, muzyk. W latach 1957–1959 muzyk Teatru Narodowego. W 1961 ukończył studia na wydziale reżyserii muzycznej w PWSM w Warszawie. Jest także absolwentem krakowskiej PWST (1964). Grał w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku (1964–1969), Klasycznym w Warszawie (1969–1971), Studio w Warszawie (1971–1975), Narodowym (1975–1981), Nowym w Warszawie (1980–1987). Mąż Haliny Rowickiej.

Halina Rowicka, urodzona  15września 1951 w Czerwonce. Polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, odtwórczyni roli Ewy Talar w serialu Dom. Tuż przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie wystąpiła w spektaklu dyplomowym Wojciecha Młynarskiego „Bo takie mamy życie...” reżyserowanym przez Kazimierza Rudzkiego (1973) u boku Wiktora Zborowskiego, Marii Winiarskiej, Mieczysława Hryniewicza i Anny Chodakowskiej. Jej debiutem scenicznym była rola Ismeny, córki Edypa i Jokasty, siostry Antygony, Polinika i Eteokla w tragedii Sofoklesa Antygona (1973) w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Narodowego, z którym była związana w latach 1973–1985. Występowała później także w teatrach warszawskich: Nowym (1986–1992), Ochoty (1988, 2001). Zaskarbiła sobie sympatię najmłodszej widowni występując w Teatrze Telewizji w cyklu barokowych baśni Bajki pana Perrault (1974) jako Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek i królewna w przedstawieniu Kot w butach. W latach 1982–2000 grała bohaterkę Ewę Szymosiuk-Talar, żonę Andrzeja, w serialu „Dom”. Jest żoną aktora Krzysztofa Kalczyńskiego.

Maciej Rayzacher, aktor urodzony w 1940 roku polski aktor teatralny i filmowy, lektor, scenarzysta, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. W 1962 został absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi. W 1959 zadebiutował rolą filmową w Lunatykach jako Dziunio, rok później po raz pierwszy zagrał w teatrze. Był aktorem Teatru Ziemi Mazowieckiej (1962–1965), następnie pracował w Warszawie jako aktor Teatru Klasycznego (do 1971), Studenckiego Teatru Satyryków (do 1973) i Teatru Powszechnego (do 1980). Od 1976 zaangażowany we współpracę z Komitetem Obrony Robotników i następnie Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. Współtworzył wydawnictwo drugoobiegowe „Wolna Taśma”. Działał w lokalnym Komitecie Samoobrony Chłopskiej. W konsekwencji w 1980 został objęty licznymi ograniczeniami zawodowymi, występował do 1989 głównie w kościołach. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 20 marca 1982. Po zwolnieniu organizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin, brał udział w tzw. Mszach za Ojczyznę. Pod koniec lat 80. zatrudniony w Polskim Związku Niewidomych jako instruktor, następnie jako instruktor w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska. W latach 1990–1998 był radnym dzielnicowym w Ochocie. Pełnił różne funkcje w lokalnym samorządzie był m.in. przez rok wiceburmistrzem, a także doradcą wojewody. Od 1991 do 1993 dyrektor departamentu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiadający za kulturę i oświatę w wojsku. Współtworzył Wspólnotę Chleb Życia z S. Małgorzatą Chmielewską. Od 1998 do 2002 był radnym Warszawy, w 2006 przeszedł na emeryturę.

W 2006 odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 30. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. W 2007 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Członek m.in. Stowarzyszenia Wolnego Słowa.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl