20°C pochmurno z przejaśnieniami

Baczność! Stój! Repetuj broń . . .

Powstanie Warszawskie – bohaterski zryw żołnierzy i ludności cywilnej na trwale zapisało się w naszej świadomości, pamięci i historii. Coroczne uroczystości, obchodzone 1 sierpnia w wielu miejscach Warszawy, są tego najlepszym przykładem.

„Ma Warszawa gdzieś pod ziemią Rycerzy walecznych rój.
Siły ich ukryte drzemią czekając hasła na bój”.

W wojennej i powstańczej historii dzisiejszej Dzielnicy Włochy najbardziej zapisał się 7 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej „Garłuch”, który powstał na początku działań wojennych 1939 roku. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego „Garłuch” liczył ok. 2300 żołnierzy. 

Głównym zadaniem pułku „Garłuch”, po planowanym wybuchu Powstania Warszawskiego, było zdobycie terenów lotniska Okęcie i współpraca z Bazą Lotniczą „Łużyce”, której żołnierze po zajęciu lotniska mieli zająć się jego obsługą. W dniu wybuchu Powstania 1 sierpnia 1944 r., na skutek niedostatecznego uzbrojenia oddziałów powstańczych i wzmocnienia niemieckiej obsługi wojskowej, dowództwo odwołało natarcie na lotnisko. Rozkaz ten nie dotarł jednak do baterii artylerii, którą dowodził Romuald Jakubowski ps. „Kuba”. Atak na lotnisko zakończył się dla powstańców tragicznie. Ze 180 żołnierzy ocalało ok. 60. To zakończyło zbrojne działania AK w rejonie lotniska.  Żołnierze pułku „Garłuch” walczyli później niemal we wszystkich oddziałach powstańczych Warszawy.

„Baczność! Stój! Repetuj broń . . .”

Tradycyjnie już, w dniu 1 sierpnia br., przy kapliczce Bazy Lotniczej "Łużyce", u zbiegu ulic 17 Stycznia i Żwirki i Wigury na Okęciu, odbyła się uroczystość dla upamiętnienia 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród obecnych i zaproszonych gości byli powstańcy, świadkowie pożogi wojennej 1939 – 45, mieszkańcy i władze dzielnicy Włochy, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze i harcerze seniorzy, kibice RKS Okęcie, proboszcz miejscowej parafii i in. 

Prezes środowiska żołnierzy 7 pułku piechoty Armii Krajowej „Garłuch”, Pani Maria Protaziuk, ps. „Mańka”, uczestniczka wydarzeń sierpnia 1944 r., streściła historię nieudanego ataku oddziału „Garłucha” na lotnisko. Opowiedziała, jak faszyści dobijali rannych, pozostałych na polu walki i wycofujących się żołnierzy AK.

Drugim powstańcem, który podzielił się z zebranymi wspomnieniami sierpniowych wydarzeń, był Pan Stanisław Maciałek, ps. „Drucik”, reprezentujący środowisko Bazy Lotniczej „Łużyce”. Oboje w czasie wojny byli mieszkańcami Okęcia.

Podczas uroczystości, oprócz wymienionych powyżej, przemawiali również: proboszcz Parafii św. Franciszka z Asyżu Marek Makowski, Przewodniczący Rady Dzielnicy Andrzej Krupiński, zastępca burmistrza Jerzy Kowaliszyn i radny dzielnicy Włochy Janusz Wojdalski. 

„Baczność! Niech w podziemiach śpi, sen tych przyszłych dni . . .”

Od wielu lat, przy kapliczce Bazy Lotniczej „Łużyce” i posadowionym kilkadziesiąt metrów dalej pomnikiem 7 pp „Garłuch”, 1 sierpnia odbywają się dzielnicowe uroczystości upamiętniające wydarzenia wybuchu Powstania Warszawskiego. To hołd, który corocznie składają żyjący, ku pamięci tych, którzy zginęli męczeńską śmiercią, marząc i śniąc o wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Marzenia i sny się spełniły, a Powstanie Warszawskie było krokiem ku wolnej Polsce.

(W artykule wykorzystano słowa piosenki „Szare Szeregi”, zespołu Co Wy Na To).

 

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl