0°C mgła

Bazar Banacha - niepokojący brak konkretów

inwestycje, Bazar Banacha niepokojący konkretów - zdjęcie, fotografia

Jak już pisał informator TBS Praga Południe, który jest spółką miejską, zamierza w przyszłym roku rozpocząć budowę budynków na miejscu obecnego bazaru Banacha. Planowaną zabudowę działki stanowił będzie budynek mieszkalny z funkcją usługowo-handlową (od ul. Grójeckiej) i muzealną w parterze, biurami na części drugiej kondygnacji. Na pozostałych zostanie wybudowanych 195 mieszkań.

Na ostatniej komisji przestrzennej rady dzielnicy prezes TBS Adam Godusłwski poinformował radnych, że inwestycja najprawdopodobniej rozpocznie się w IV kwartale 2017 a zakończy na przełomie roku 2019/20.

Praktycznie nie było głosów, które krytycznie odnosiłyby się do samej inwestycji. Nasza dzielnica po modernizacji placu Narutowicza, budowie nowej linii tramwajowej, parku Zachodniego i zagospodarowaniu narożnika, na którym obecnie jest targowisko naprawdę zmieni swoje oblicze.

Jedynym mankamentem inwestycji jak do tej pory jest przyszłość kupców, którzy obecnie handlują na targowisku.

Na bazarze prowadzi działalność 137 podmiotów wynajmujących łącznie 250 pawilonów i pomieszczeń. Oczywiście wiele z nich jest podnajmowanych, ale spokojnie można założyć, że blisko 100 to firmy, które utrzymują bezpośrednio naszych rodzimych kupców prowadzących wraz ze swoimi rodzinami handel i drobne usługi. Blisko 90 prowadzi tą działalność od ponad 10 lat.

Nie ulega wątpliwości, że na czas inwestycji handel zostanie przeniesiony na tymczasowe targowisko przy ul. Majewskiego. Obecnie jesteśmy w fazie doposażania tego miejsca tak, aby w okresie przejściowym wszyscy mogli prowadzić tam działalność.

Jednak zarówno prezydent Michał Olszewski na ostatnim spotkaniu z kupcami jak i pan Adam Godusłwski na ostatniej komisji nie byli w stanie powiedzieć konkretnie czy kupcy będą mogli powrócić na miejsca handlowe w nowo wybudowanym budynku. Mówi się o jakiś konsultacjach, co do przyszłości tych miejsc, ale miasto ewidentnie unika zobowiązań w tym zakresie.

Trzeba pamiętać, że targowisko na Majewskiego ma charakter tymczasowy zarówno w nazwie jak i w planie zagospodarowania. Prędzej czy później mieszkańcy maja prawo oczekiwać od nas zbudowania tam atrakcyjnej przestrzeni miejskiej w postaci skweru ( taka jest funkcja w planie).

Tak, więc po dobrych doświadczeniach powrotu kupców na Zieleniak po zakończeniu inwestycji w temacie północnej części bazaru dominuje niepokojący brak konkretów mogący zupełnie niepotrzebnie przerodzić się w otwarty konflikt zdeterminowanych kupców z władzami miasta. Osobiście, jako członek zarządu dzielnicy będę działał na rzecz porozumienia, ale jeśli nie doczekam się jakiejś konkretnej propozycji ze strony władz miasta to tradycyjnie będę zmuszony stanąć po stronie kupców. Nie mam wątpliwości, że towarzyszyć będzie mi cała Ochocka Wspólnota Samorządowa.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl