9°C słabe opady deszczu

Co zamiast protez? – Dr Jan Perek

Nie da się ukryć, że protezy mają wiele wad. Jak temu zaradzić?

Dlaczego tak wielu Polaków jest użytkownikami protez zębowych?

Należy wyjaśnić, że protezy to nie tylko uzupełnienia protetyczne dla starszych i bezzębnych osób. To nie są jedynie protezy całkowite, powszechnie nazywane „protezami do szklanki”. Dostępne dane statystyczne wskazują, że ok 9 milionów Polaków nosi protezy. Przerażającym jest fakt, że w dużej części są to już czterdziestolatkowie, którzy mają braki kilku zębów i żyją bez nich lub mają ruchome protezy częściowe.

W czym kryje się istota tak powszechnych problemów z protezami? Przecież dla wielu osób jest to rozwiązanie problemu braku zębów.

Jest to dość złożony problem. Po pierwsze, jeśli proteza nie jest dobrze dopasowana, może wkraść się zakażenie wywołane przez drożdżaki. Po drugie, zęby pobudzają dziąsła i kość do normalnego funkcjonowania. Gdy nie ma zębów, kość zaczyna zanikać, dziąsła się obniżają, a wtedy proteza staje się luźna. To może wywołać ból z powodu ucisku i stany zapalne. I oczywiście zwiększa ryzyko wypadnięcia protezy. Co więcej, nieposiadanie zęba może prowadzić do utraty sąsiednich lub przeciwstawnych zębów. Poza tym zawsze jest ryzyko, że proteza wypadnie, co z kolei sprawia nam dyskomfort przy jedzeniu czy uśmiechaniu się. Zresztą nawet kiedy trzyma się dobrze, to i tak nie pozwala nam ona w pełni cieszyć się życiem.

Zatem co zamiast protez?

Z medycznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem są implanty i szereg możliwości odbudowania uśmiechu właśnie na nich. Te rozwiązania gwarantują pacjentowi komfort, jaki miał posiadając swoje naturalne uzębienie. I nie oszukujmy się, żadna ruchoma proteza, nawet najlepiej dopasowana, nigdy nie przywróci radości z jedzenia wszystkiego, na co ma się ochotę i swobody we wszystkich innych sferach życia. A implanty tak.

Na czym polega leczenie implantami stomatologicznymi? Czy oddziałuje ono na kość szczęki – często w zaniku z powodu braku zębów? W jaki sposób?

Polega ono na wszczepieniu implantu, czyli małej śruby, w kość. Widoczna jest jednak tylko górna część implantu, która wygląda i funkcjonuje jak naturalny ząb. Ponadto implant pobudza kość, tak jak  robią to naturalne korzenie zębów! Dzięki temu przestaje ona zanikać, dziąsła zostają podniesione, a wargi podtrzymane, co dodaje młodego wyglądu.

Czy leczenie implantami jest metodą sprawdzoną? Jak dużo jest badań naukowych na ten temat?

Pierwsze nowoczesne implanty zostały wczepione pacjentowi w 1965 roku. Od tamtego czasu ta technologia stale się rozwija, a wiemy dobrze jak bardzo świat się zmienił od lat 60-tych. Dzisiejsze implanty są stabilne, wygodne i trwałe – przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzymują do końca życia. Ponadto są zrobione z biokompatybilnych materiałów, co oznacza, że ludzki organizm w pełni je toleruje.

Jak możemy połączyć leczenie za pomocą implantów z protezami?

Przy całkowitym braku uzębienia szczęki lub żuchwy zastosować można technikę mocowania protezy na implantach. Po prostu wczepia się w kość dwa implanty zakończone elementami pozwalającymi przymocować do nich protezę. Potem całość można oczywiście wymienić, na stałe pozostają tylko implanty wczepione w kość. To lepsze niż tradycyjne rozwiązanie, bo proteza nie ma szans wypaść i jest lepiej dopasowana.

Na czym polega koncepcja leczenia All-on-4? Jakie są jej zalety i czy posiada jakieś wady?

To również rozwiązanie dla osób nieposiadających zębów. Polega na wszczepieniu czterech implantów i przymocowaniu do nich na stałe pełnego uzębienia. Koszt jest oczywiście niższy niż przy pojedynczych implantach, gdyż wczepia się tylko cztery śruby. Co ciekawe są one tak zamocowane, aby wystarczyć dla dobrego funkcjonowania szczęki, nawet u osób, u których ta kość jest już bardzo zredukowana. Kolejną zaletą jest to, że już w dniu zabiegu pacjent może wyjść z pełnym uzębieniem – tymczasowym. Po jakimś czasie, gdy wszystko się zagoi, wraca się do stomatologa i on mocuje już stałe uzębienie. Czy są jakieś wady? Cóż, oczywiście lepiej jest mieć własne zęby, ale dla osób, które je utraciły, to jest obecnie najlepsze rozwiązanie.

 

W odpowiedzi na pytania pomógł nam lek. dent. Jan Perek, chirurg szczękowy w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej, Dental Fraternity, przy ulicy Mochnackiego 10 na warszawskiej Ochocie.

Dane kontaktowe:

Dental Fraternity, Mochnackiego 10, Warszawa, Facebook, znanylekarz.pl, Instagram

Tel.: 22-789-93-10

Email: info@dentalfraternity.pl


protezy, implanty, ochota, dentysta, stomatolog, jan perek, implantologia, gabinet dentystyczny, klinika dentystyczna, plac narutowicza, mochnackiego - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl