1°C pochmurno z przejaśnieniami

Na pochyłe drzewo……

Bezpieczeństwo, pochyłe drzewo…… - zdjęcie, fotografia

W okolicach ulicy Majewskiego zakończono planowaną przycinkę drzew i od jakiegoś czasu nie słychać już odgłosu pił spalinowych.

Wycięto i przycięto drzewa oraz gałęzie, które według specjalistów mogły zagrażać mieszkańcom w czasie wichur. Wprawdzie niektórzy z mieszkańcy mieli zastrzeżenia, co do konieczności wycinki niektórych z tych drzew, ale jeżeli oceniono, że te wycięte mogły stwarzać zagrożenie, a w zamian za nie zasadzą młode drzewka to chyba możemy się na to zgodzić.

Zdziwiło mnie natomiast to, że nikt nie zajął się drzewem przed budynkiem numer, 28 którego jeden z podwójnych pni niebezpiecznie odchyla się nad ulice Majewskiego. Aby to wyjaśnić zadzwoniłem do ZGN Ochota gdzie poinformowano mnie, że prace w tym rejonie jeszcze się nie zakończyły a drzewo, o którym wspomniałem nie zostało przez ich fachowców od zieleni wysokiej uznane za niebezpieczne. Pamiętam, że kiedyś motywując konieczność remontu podwórek przed budynkami Majewskiego 28 i 32 pisałem, że w/w podwórka bardziej nadają się do wypasu kóz niż do użytkowania przez ludzi, ale nie przypuszczałem, że ktoś chcąc zapewnić rozrywkę kozom zechce pozostawić pochyłe drzewo. Chciałbym wyjaśnić, że w przysłowiu o kozie i pochyłym drzewie jest trochę przesady, bo nie każda koza lubi chodzić po drzewach. Kóz na podwórku też nie będzie, bo ich właściciel powiedział, że mi ich nie pożyczy, bo jego zwierzęta nie mogą przebywać w tak kiepskich warunkach.   Znawcą drzew nie jestem lubię tylko na nie patrzeć, ale pamiętam piękną wierzbę, która padła w zeszłym roku na podwórku, bo nikt się nie zajął i nie zlecił redukcji korony chociażby po to żeby wpuścić trochę światła do mieszkań w bloku, przy którym stała a przy okazji zmniejszyć ciężar korony i jej powierzchnię. Może wtedy nie poddałaby się naporowi wiatru.  Według mnie drzew wymagających korekty korony w naszej dzielnicy jest wiele jak choćby te rosnące na terenie przedszkola nr. 248 przy ulicy Dickensa. Ich korony sięgają ponad 8 piętra i jeżeli nie zostaną przycięte w czasie następnej wichury możemy je stracić. O tym, co morze się stać, gdy takie drzewo spadnie na człowieka lub samochód nie chcę nawet myśleć. Rozumiem, że aby chronić mieszkańców drzewa uschnięte lub takie, które nam zagrażają trzeba koniecznie usuwać sadząc na ich miejsce nowe takie, których korony nie będą wyższe od 8 piętrowych bloków, ale o resztę trzeba dbać. I trzeba się śpieszyć, bo zaczyna się okres lęgowy.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl