8°C słabe opady deszczu

Świadectwo profesora

Historia, Świadectwo profesora - zdjęcie, fotografia

W dniu 30 stycznia 2018 roku spotkanie Środowiska Żołnierzy AK IV Obwód Warszawa Ochota, przeniosło się do Muzeum Powstania Warszawskiego. To, tak pół żartem, bo rzeczywiście wszyscy po godz. 17-tej przenieśli się do sali „Pod Liberatorem” w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbywało się otwarte spotkanie z profesorem Witold Gutkowskim- Powstańcem Warszawskim, więźniem obozu koncentracyjnego, żołnierzem Andersa, pisarzem, wykładowcą Politechniki Warszawskiej [ a jednocześnie członkiem naszej ochockiej organizacji skupiającej środowisko AK]. Wizyta i spotkanie w Muzeum stało się przeżyciem dla wielu młodych słuchaczy. Poznaliśmy też losy tragiczne rodziny bohatera, rodziny zasłużonej dla Polski. Jeden z jej przedstawicieli w pamięci Ochoty jest zapisany na stałe w nazwie ulicy. Chodzi o Stanisława Grzymałę [dowódcę zgrupowania powstańczego dla Ochoty, który poległ w Wilanowie]

Dla kombatantów i historyków opowieść o życiu Profesora była kolejnym potwierdzeniem prawdy, że losy ludzi podczas wojny zależą czasami od nieprzewidywalnych czynników, Opatrzności.

Świetne prowadzenie spotkania, doskonali lektorzy odczytujący fragmenty książki ‘VIS-a’, i duża liczba przybyłych słuchaczy.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl