3°C bezchmurnie

Liceum które poszerza horyzonty

Jak wiemy o szkole najlepiej świadczą ich uczniowie. Ci, którzy wybrali 160. LO przy Siemieńskiego są dowodem na to, że można uczyć się w przyjaznej atmosferze i mieć świetny kontakt z nauczycielami i dyrekcją.

To właśnie uczniowie (a właściwie jedna z licealistek) podsunęły pomysł uczestnictwa szkoły w Dniu Przedsiębiorczości. To doskonała okazja na poznanie od podszewki zawodów, które planują wybrać w przyszłości. Jednodniowy pobyt w miejscach przyszłej pracy pokazał im, że nie wszystko w rzeczywistości jest tak łatwe i kolorowe jak sobie wyobrażali, ale… spędzony czas uważają za bardzo udany.

- Dzień Przedsiębiorczości był 21 marca, więc tradycyjny dzień wagarowicza. Nasi uczniowie jednak z tego nie skorzystali. Odwiedzili zakłady pracy, o czym opowiadają do dziś. Jeden z chłopców spędził dzień w sądzie, inny w firmie transportowej, uczennice były w telewizji. To były swojego rodzaju jednodniowe praktyki – tłumaczy dyrektor Dorota Postek, a my zapytaliśmy samych uczniów jak wspominają ten wyjątkowy dzień.

Karolina i Karina odwiedziły telewizję.

- Dostałyśmy wejściówki i mogłyśmy zobaczyć wszystko „od kuchni”. Oprowadzał nas pan Marek. Najciekawszy był sam plan, bo widziałyśmy jak powstaje poranny program transmitowany na żywo. Fajny był też wywiad z Tomaszem Kamelem, który opowiadał nam o tym jak trafił do telewizji – mówią zachwycone dziewczyny.

Maria była natomiast w biurze architektury zajmującym się projektowaniem mieszkań w stanie deweloperskim. Praca architekta bardzo jej się spodobała, chociaż swojej przyszłości tam nie widzi. Na ten moment myśli o studiach związanych z historią albo turystyką.

„Dzień przedsiębiorczości” to jeden z licznych przykładów na to, że w tej szkole zdanie uczniów naprawdę ma znaczenie, a ich pomysły traktowane są jak najbardziej serio.

160. LO zaprasza do siebie tegorocznych absolwentów gimnazjów. Na przyszły rok planowane tu są cztery kierunki nauczania.


Klasa 1a będzie miała profil matematyczno – informatyczno – fizyczny. Co istotne dla pasjonatów nauk ścisłych i elektroniki będą w niej elementy mechatroniki. Dla niewtajemniczonych krótkie wyjaśnienie: Mechatronika - dziedzina inżynierii, która stanowi połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki służąca projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych urządzeń. W tej klasie będzie rozszerzona matematyka, informatyka i fizyka. Absolwenci tego kierunku będą mieli ułatwiony strat na studia m.in. mechatronika, elektronika, transport, kosmonautyka i inne podobne.

Klasa 1b to profil humanistyczny z rozszerzonym językiem angielskim. Poza nim większy zasób wiedzy młodzież zdobędzie też z historii i wiedzy o społeczeństwie. Ten kierunek liceum otwiera drzwi na uczelnie o kierunkach m.in.: historia, prawo i administracja, socjologia czy politologia.

1c natomiast planowana jest jako klasa biologiczno-chemiczna z rozszerzonym j. angielskim. Dodatkowo rozszerzona będzie biologia i chemia. Nauka na tym profilu to doskonały wstęp na kierunki m.in: medycyna, fizjoterapia, kosmetologia czy zootechnika.

Czwarta z pierwszych klas – 1d będzie matematyczno-geograficzna (również z rozszerzonym językiem angielskim). Poza tym większa liczba godzin będzie też z matematyki i geografii. Geografia, geologia, ekonomia, logistyka, turystyka i podobne kierunki studiów dla absolwentów tej klasy nie powinny być problemem. Zostaną do nich przygotowani.

Pod koniec roku szkolnego wszyscy uczniowie sformują swoją ścieżkę kariery i na tej podstawie będą ustalane zajęcia dodatkowe, które pomogą im w rozwijaniu zainteresowań. A to pomoże potem wybrać kierunki na maturze i dalej na studiach, bo do tego to liceum przygotowuje bardzo dobrze.

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl