5°C pochmurno z przejaśnieniami

Młodzież z Ochoty zrobiła furorę w Gdyni.

Na tegorocznym jubileuszowym X Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci naszą dzielnicę reprezentowała młodzież z MDK Ochota, XLVIII Lo. im. Edwarda Dembowskiego oraz z Ogniska Pracy Pozaszkolnej . W rywalizacji konkursowej wspierał nas p. Grzegorz Wysocki- Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota.

W ramach Festiwalu miało miejsce wiele wydarzeń będących częścią tegorocznej edycji projektu Młodzi dla Historii. Jednym z nich był spektakl młodzieży z MDK Ochota i XLVIII Lo „ Nas nie zmiecie wiatr”   reż. Anna Szwed, Joanna Karpińska, Kinga Stępień, choreografia- Małgorzata Bartecka, Marek Tarnowski-aranżacja i kompozycja.. Spektakl ten został zaprezentowany  w Warszawie podczas Ochockiej Parady Niepodległości. Nowatorska forma spektaklu, wspaniała gra aktorska, zjawiskowe choreografie oraz  muzyka skomponowana na potrzeby widowiska  przyczyniły się do naszego sukcesu.  Widowisko „ Nas nie zmiecie wiatr” otrzymało II miejsce w konkursie teatralnym. Spektakl zachwycił nie tylko jurorów ale także  licznie zgromadzaną publiczność na placu Grunwaldzkim, zmusił przypadkowych przechodniów do zatrzymania się, wzbudził podziw i refleksję.

Młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz XLVIII LO im. E. Dembowskiego pod opieką p. Kingi Stępień i p. Anny Kilen brała udział w konkursie stylizacji modowych. Konkurs ten jest doskonałą okazją do wejścia w świat historii. Uczestnicy stworzyli  stylizacje modowe inspirowane modą z lat okupacji, pierwszych lat powojennych. Moda stała się tematem do dyskusji, prowokowała  rozmowy na temat historii, stała się  inspiracją do rozwijania zainteresowań uczestników.  Nasi uczniowie na wybiegu wyglądali zupełnie jak wyjęci z tamtych czasów. Paulina Cegielska otrzymała wyróżnienie w konkursie za swoją stylizację modową.

W ramach festiwalu nasi uczniowie wystąpili też w roli ekspertów,  przeprowadzili również warsztaty na temat historii mody, makijażu oraz trendów w tworzeniu fryzur w latach 30, 40, 50-tych ubiegłego wieku.

Projekt Młodzi dla Historii to ważne wydarzenie, które  przyciąga co roku setki młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do Gdyni ze swoimi filmami, spektaklami, stylizacjami modowymi. W tym roku stworzyliśmy wspólnie naprawdę coś wyjątkowego.

Kinga Stępień, Anna Kilen


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl