9°C słabe opady deszczu

Nowoczesne, przyjazne uczniom i rodzicom Liceum na Ochocie

Nowoczesna, przyjazna uczniom i rodzicom – taka jest szkoła przy Siemieńskiego 6. CLX Liceum Ogólnokształcące z zewnątrz nie zachwyca, jednak już krótka rozmowa z uczniami i kadrą pedagogiczną pokazuje, że to placówka z przyszłością. Do tego wnętrze – to trzeba po prostu zobaczyć.

Już w holu przed pokojem nauczycieli można oniemieć i tak naprawdę wiele osób, które znalazłoby się tu przypadkiem nawet nie pomyślałoby o tym, że gustowne stoliki i krzesła to szkolny korytarz.

Wrażenie robi też stołówka szkolna, wymyślona przez dyrektor Dorota Postek. Wrażenie? Kawiarnia albo pub z wygodnymi miejscami przy ścianach, barem i tablicą na której pisane jest menu.

Kolejna ważna rzecz na którą zwracają uwagę uczniowie ( ich ulubione miejsce) to ściana Hyde Park. To kącik z tablicą, gdzie licealiści piszą wszystko to, co leży im na sercu.

Jest też siłownia. Korzystają z niej zarówno uczniowie jak i mieszkańcy po południami, bo powstała dzięki Budżetowi Partycypacyjnemu.

Nas zainteresowała szczególnie pracownia plastyczna. Tutaj dzieją się prawdziwe cuda. Kiedy odwiedziliśmy uczniów, zajmowali się przygotowaniem świątecznych ozdób, ale nie były to zwykłe pisanki czy zające z bibuły. Spod ich rąk, pod czujnym okiem nauczycielki wychodziły barwne kury. Przy tej sali funkcjonuje też kuchnia. Taka z prawdziwego zdarzenia. Tutaj licealiści uczą się gotować, ale też w wolnej chwili napić się herbaty.

Na korytarzach nie znajdziemy obskurnych drewnianych ławek. Tutaj dominują wygodne miejsca do siedzenia, a nawet kanapy. Komfort o jakim kiedyś w szkołach można było tylko pomarzyć.

Jest dobrze, ale ma być jeszcze lepiej. Ponieważ nie wszystko w szkole uczniom się podoba, dyrektor chce zmienić jeszcze kilka rzeczy. Tak, aby wszyscy czuli się tu jak najlepiej. Mała sala gimnastyczna, korytarze i schody, sala cichej nauki i przestrzeń przed klasą do fizyki i chemii. Tu będzie inaczej i lepiej.

- Po konsultacjach z uczniami chcemy zrobić salę cichej nauki. To będzie miejsce szczególne, gdzie wszyscy będą mogli się wyciszyć. Ustawimy huśtawki, które pomagają się odstresować. To będzie miejsce inne niż wszystkie w szkole – mówi dyrektor Dorota Postek. Dodaje też, że liceum bierze udział w programie „Zaprojektuj szkołę”, a dzięki temu „nijaki” kącik przed pracownią do fizyki nabierze barw. - Wiemy już jak to będzie wyglądać. Staną siedziska z palet, a na pustej dzisiaj ścianie pojawi się czerwony rower. Tak chcą dzieciaki, a projektant z którym to konsultowaliśmy (w ramach programu) zaakceptował pomysł.

Sami uczniowie podkreślają, że w tej szkole najważniejsza jest „więź z nauczycielami”.

- Tutaj nauczyciele podchodzą do każdego indywidualnie. Poza tym rozumieją, że jesteśmy po prostu ludźmi i mamy swoje lepsze i gorsze strony – nikt przecież nie umie wszystkiego. Brane są pod uwagę przede wszystkim nasze starania, a nie tylko wynik w postaci oceny – mówi Marysia.

160. Liceum Ogólnokształcące powstało w miejscu gimnazjum, przy ul. Siemieńskiego 6. To miejsca dla wszystkich tych, którzy chcą się uczyć w przyjaznej atmosferze i barwnym budynku. Tutaj znajdziecie nie tylko edukację, ale też miejsca do odpoczynku i relaksu na co dzień.

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl