3°C bezchmurnie

Radni odwołali burmistrza Włoch

polityka, Radni odwołali burmistrza Włoch - zdjęcie, fotografia

Podczas sesji rady dzielnicy Włochy w dniu 9 kwietnia, radni większością głosów odwołali burmistrza Michała Wąsowicza. Przewodniczący rady Andrzej Krupiński ogłosił przerwę w obradach do 24 kwietnia br.

Projekt uchwały o odwołanie Michała Wąsowicza z funkcji burmistrza dzielnicy złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości, a obrady w tym temacie rozpoczęły się 14 marca br. Jednakże tego dnia, zaraz po rozpoczęciu sesji, przewodniczący Andrzej Krupiński (PiS) korzystając ze statutowego prawa, przerwał obrady i wyznaczył ich wznowienie w dniu 9 kwietnia. W tym dniu, po blisko trzygodzinnych obradach, radni (11 głosami za, 6 przeciw i 4 wstrzymujące się) odwołali Michała Wąsowicza z zajmowanego stanowiska. Zgodnie ze Statutem Dzielnicy, odwołanie burmistrza jest równoznaczne z odwołaniem całego, trzyosobowego zarządu dzielnicy. Tym samym, oprócz burmistrza Wąsowicza, stanowiska stracili jego zastępcy: Jerzy Kowaliszyn (Porozumienie dla Włoch) i Christian Młynarek (PiS).

Następny punk porządku obrad tej sesji, przewidywał wybór nowego burmistrza dzielnicy, który – zgodnie z obowiązującym prawem, wskazuje kandydatów na swoich zastępców. Wskazanie to weryfikowane jest przez radę dzielnicy w formie głosowania i podjęcia stosownej uchwały.

Niestety, kolejne – blisko dwugodzinne, gabinetowe narady poszczególnych klubów radnych, nie przyniosły rozwiązania. Przewodniczący rady Andrzej Krupiński ogłosił kolejną przerwę w obradach, których wznowienie zapowiedział na 24 kwietnia br. Radni mają 30 dni na powołanie burmistrza dzielnicy. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje wprowadzeniem zarządu komisarycznego przez Prezydenta Warszawy.       

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl