2°C bezchmurnie

Szkoła Podstawowa nr 10 – 50 lat minęło

Złoty jubileusz przy Jasielskiej, czyli „Dziesiątka” wkracza filmowym krokiem w szóstą dekadę działalności.

 

Mam wrażenie, że w czasie dzisiejszego święta wzruszają się nawet zacne, szkolne mury, przyjazne i wyczekujące, bo oto nadeszło spotkanie, które łączy w sobie zapisane karty 50-letnich wydarzeń szkoły - te słowa skierowała do zgromadzonych na uroczystości 50-lecia pani Irmina Doliwa-Strońska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr10 w Warszawie, w czasie gali jubileuszowej, która odbyła się 24-go listopada 2014 roku.

Obchody ważnego święta rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Cała społeczność szkolna brała udział w projekcie „Szkoła w moich oczach”. Uczniowie, rodzice, nauczyciele stworzyli prace plastyczne, fotograficzne i literackie poświęcone „Dziesiątce”. Przyniesiono do szkoły pamiątki związane z edukacją: stare świadectwa, książki, podręczniki, przybory szkolne i zeszyty. Można je było oglądać na „korytarzu wspomnień”, czyli na wystawkach zorganizowanych na pierwszym piętrze budynku. Archiwalne kroniki przypominały o licznych uroczystościach, imprezach, a także codziennych uczniowskich wydarzeniach. W każdej pracowni nauczyciele wraz z podopiecznymi wyeksponowali zdjęcia, rysunki, plakaty, portrety patrona przypominające, że „Dziesiątka” ma już 50 lat. Hol główny, świetlica oraz korytarz parteru szkoły zapełniły się zdjęciami sprzed lat, listami absolwentów oraz informacjami o najważniejszych wydarzeniach z półwiecza funkcjonowania szkoły.

21 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się w elegancko przystrojonej sali gimnastycznej, aby świętować złoty jubileusz. Pani Dyrektor poinformowała o inicjatywie rodziców i dzieci nazwanej „Kapsułą Czasu”. Uczniowie w formie plastycznej lub literackiej przedstawili swoje wyobrażenie szkoły za 50 lat. Wszystkie prace zamknięto w specjalnej kapsule i z pełnymi honorami zakopano na terenie szkolnego ogrodu. Będzie można odkopać ją dopiero za pół wieku!

Natomiast w poniedziałek 24 listopada do „Dziesiątki” przybyli zaproszeni goście. Zloty jubileusz uświetnili swoją obecnością m.in. zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ochota: pan Krzysztof Kruk i pan Piotr Żbikowski, a także Naczelnik Wydziału Oświaty-pani Elżbieta Podkońska. Po części oficjalnej ze sztandarem, uroczystym powitaniem gości i przemówieniami, nadszedł czas na część artystyczną. Postanowiliśmy utrzymać ją w konwencji hollywoodzkiej. Zasłużeni pracownicy i współpracownicy szkoły zostali nagrodzeni statuetkami -„Grześkami” (nazwanymi tak od imienia naszego Patrona). Występy podzielono na 5 dekad, przez które prowadzili nas konferansjerzy: Weronika, Magda, Justyna, Czarek, Janek oraz Oliwier. Każdej z dekad życia szkoły towarzyszyły charakterystyczne filmy, piosenki i tańce. Form scenicznych dopełniały pokazy zdjęć i slajdów. Całe przedstawienie pełne było śpiewu, zabawy i radości. Nie zabrakło też chwil wzruszenia.

Po części artystycznej goście udali się na poczęstunek. Szczególne wrażenie wywarł ogromny truskawkowy tort z pięknym, czerwonym napisem „50 lat SP nr 10”.

To były magiczne i ciepłe od wspomnień dni. W poniedziałek do wieczora mury „Dziesiątki” odwiedzali jej dawni wychowankowie. Przychodzili grupami i pojedynczo. Nie wszystkim udało się spotkać z dawnymi nauczycielami, ze względu na, co zrozumiałe, upływ czasu. Absolwenci różnych roczników wychodzili ze szkoły wzruszeni i bogatsi o wspomnienia szkolnej historii swojego dzieciństwa.

Katarzyna Zakrzewska, Alicja Zarzycka (nauczycielki języka polskiego w SP 10)


Szkoła Podstawowa nr 10 – 50 lat minęło komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl