20°C pochmurno z przejaśnieniami

Ten spór nas nie podzieli

polityka, spór podzieli - zdjęcie, fotografia

Z zastępcą burmistrza dzielnicy Ochota Grzegorzem Wysockim rozmawia Barbara Laszczkowska

- Panie Burmistrzu, co się dzieje z budżetem partycypacyjnym w naszej dzielnicy?
- Nic. Jesteśmy w trakcie weryfikacji wniosków, których w tym roku jest rekordowa ilość.
- Ale przecież rozwiązano zespół do spraw budżetu partycypacyjnego?
- Nie rozwiązano tylko pani prezydent zawiesiła uchwałę powołującą zespół. Mam nadzieję, że to jakiś przejściowy problem. Doraźnie liczymy, że będzie spotykał się w formule grupy mieszkańców, z którego zdaniem liczy się Zarząd Dzielnicy.
- Co się stało?
- Pani prezydent twierdzi, że powinniśmy dopuścić do prac zespołu w charakterze pełnoprawnego członka dziewięcioletnią dziewczynkę. My, jako Zarząd mamy inne zdanie.
- Jak poinformowała rzeczniczka urzędu Ochoty pani burmistrz została przez pana i burmistrza Kruka przegłosowana?
- Tak to prawda. Mamy na ten temat różnice poglądów, ale to nie oznacza, że zarząd dzielnicy, jako taki nie ma na ten temat zdania.
- Pani rzecznik powiedziała również, że „zdaniem wiceburmistrzów zespół nie powinien mieć w swoim składzie dziecka. Zapadają tam pewne uzgodnienia, ważne decyzje. Milena jest, według panów wiceburmistrzów, za mała”
- Pierwsza część wypowiedzi pani rzecznik (zakładając, że TVN czegoś nie pokręcił) jest prawdziwa. Jednak stwierdzenie, że kandydatka jest za mała nie jest prawdziwe, ponieważ nie o wzrost tu chodzi.
– Proszę być poważnym
- Przepraszam. Staram się być poważny, ale jak czytam teksty moich kolegów dziennikarzy to czasami się zapominam
- No to, o co chodzi?
- Uważam i w zarządzie dzielnicy nie jestem odosobniony, że dzieci nie powinny uczestniczyć w procesie podejmowaniu poważnych decyzji. Proces, w którym uczestniczy wielu dorosłych jest poważny z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego gdyż dotyczy kwoty ponad 2 mln zł. Po drugie wiąże się z wieloma przedsięwzięciami, których każde dziewięcioletnie dziecko po prostu nie rozumie. Do tego dochodzi pogląd większości członków zespołu, że jest to ośmieszanie powagi istotnego i potrzebnego przedsięwzięcia.  Jednym słowem zdrowy rozsadek podpowiada nam, że to nie jest dobry pomysł.
- Jakie argumenty przedstawia pani prezydent?
- Nie jestem dobrym rzecznikiem pani prezydent. Jak rozumiem chodzi o sztywne i mylne rozumienie zarządzenia wydanego przez rzeczoną? Urzędnicy z Centrum Komunikacji Społecznej nie tylko w tej materii są skrajnymi technokratami ( w tej sprawie idą nawet w kierunku pajdokracji).
- Jakie widzi pan wyjście z zaistniałej sytuacji?
- Wyjście jest wbrew pozorom proste. Albo pani prezydent przyjmie nasz punkt widzenia albo podejmie inną decyzję wyręczając zarząd stosownym zarządzeniem. Wszak mandat pani prezydent jest silniejszy od naszego mandatu. Jednak to nie oznacza, że nie mamy prawa posiadania swojego zdania. Mamy również prawo unikać podejmowania decyzji sprzecznych z tym zdaniem wiedząc, że ktoś inny może ją podjąć i wziąć na siebie jej konsekwencje.
-   Czy to przegłosowanie pani burmistrz na zarządzie będzie miało wpływ na dalszą współpracę?
- Nie sądzę. Bardzo często różnimy się w gronie trzech osób. Najczęściej w sprawach pobocznych i powiedziałbym szeroko rozumianych światopoglądowych. To nie jest nic dziwnego jak się zeszło trzech ludzi: liberał, socjalista i konserwatysta. Po dwóch latach współpracy myślę sobie, że to jest nasza siła a nie słabość. Zdaję sobie sprawę, że mam najłatwiej, ponieważ jestem ze Wspólnoty Samorządowej, która z natury jest bardzo zróżnicowana w poglądach, ale w sprawach samorządowych idzie spójnie w jednym kierunku. Zarząd Dzielnicy w tej kadencji jest taką wspólnotą, która mimo różnic sprawnie zmierza do celu.  Cele określiliśmy czytelnie i nieźle nam idzie współpraca w ich realizacji.  A że mamy różne poglądy, filozofię życiową i temperamenty to inna sprawa.  
- Co panu przeszkadza u członków zarządu dzielnicy?
- Najbardziej mój brak pokory do ludzi i otaczającego świata. Post jest dobrym czasem na uświadamianie sobie tego i postanowienie szczerej poprawy.  


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl