9°C bezchmurnie

Na szczęście byli blisko

Bezpieczeństwo, szczęście blisko - zdjęcie, fotografia

Uczniowie naszej ochockiej Samochodówki ratują kierowcę taksówki.

Żyjąc w coraz większym pośpiechu często zapominamy o tym jak kruche potrafi być życie ludzkie. Tymczasem zdarza się, że jesteśmy świadkami nieszczęśliwych wypadków. Co wtedy robić? Jak uratować czyjeś życie albo zdrowie?  Codziennie przecież giną ludzie z powodu zbyt późno udzielonej pomocy. W nim właśnie tkwi istota problemu. Czas!

Uważają, że nic takiego nie zrobili, że to normalna sprawa, że każdy na ich miejscu postąpiłby tak samo, ale czy na pewno?.

Przed kilkoma dniami trzech uczniów Mateusz Mirosz  Piotrek Białokos oraz Piotrek Nowakowski z  Zespołu  Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1  przy ulicy Szczęśliwickiej    wyszło na przerwę przed szkołę,  aby, zaczerpnąć  świeżego powietrza. Chłopcy zauważyli, że po drugiej stronie ulicy, jakiś mężczyzna się dusi, co prawda ktoś próbuje mu pomóc, ale robi to nieprofesjonalnie. Błyskawicznie ocenili sytuację, i podejmują akcję ratunkową / chwyt Heimlicha/. Po kilku minutach interwencja młodych ludzi odnosi skutek, kierowca taksówki zaczyna normalnie oddychać i po kilku minutach dochodzi do siebie. 

 Zarówno uratowany mężczyzna jak i przejeżdżająca lekarka byli pod ogromnym wrażeniem błyskawicznej akcji przeprowadzonej przez młodych ludzi, którzy zachowali się odpowiedzialnie i profesjonalnie. Wiedza, umiejętności i opanowanie pomogły im w skutecznej interwencji.  Postawa uczniów naszej ochockiej Samochodówki niech będzie przykładem dla innych.

 Poza zajęciami szkolnymi w ramach, których młodzież tej szkoły uczy się udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, chłopcy działają równie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie i Ursusie, nabierając doświadczenia i gotowości do niesienia pomocy innym w sytuacjach zagrażających życiu.

Jakież było moje zdziwienie, gdy w trakcie rozmowy chłopcy wyjęli z kieszeni pojemniki z jednorazowymi rękawiczkami, jako dowód na to, że zawsze są gotowi do niesienia pomocy innym.   

 

Ostatnie video - filmy na iOchota.pl