9°C pochmurno z przejaśnieniami

Wielka Ochocka Parada Niepodległości 17.06.2018r., godz. 12.00

Kiedy: 2018-06-17 , godzina: 12:00 | Gdzie: Skrzyzowanie Białobrzeskiej i Częstochowskiej

To uliczna manifestacja patriotyczna dzieci i młodzieży z placówek oświatowych i kultury Ochoty z udziałem kombatantów i organizacji pozarządowych, w formie inscenizacji historycznej. Parada ku czci 100-lecia odzyskania niepodległości przejdzie ulicami Ochoty w niedzielę 17 czerwca, start Parady o godzinie 12.00. Wspólnie maszerować będzie ok. 3 tys. osób.  Spodziewamy się przedszkolaków z 21 ochockich przedszkoli, uczniów z 8 szkół podstawowych i uczniów z 9 szkół średnich.

Po drodze uczestnicy Parady mijać będą zaaranżowane w formie inscenizacji historycznych Przystanki Niepodległości umiejscowione przy ulicach: Przystanek I - Bitwy Warszawskiej 1920r., Przystanek II Trybuna - prezentacja uczestników Parady przy Kościele NMPKŚ, Przystanek III przy ul. Orzeszkowej, Przystanek IV – przy Skwerze im. Dobrego Maharadży, Przystanek V w pobliżu Reduty Ordona i Przystanek VI – al. Bohaterów Września.

W tych miejscach odbędą się inscenizacje historyczne upamiętniające ważne daty,  miejsca i osoby z historii Ojczyzny, a związane z Ochotą. Parada zakończy się w parku Szczęśliwickim koncertem finałowym z bogatym programem artystycznym. Będą inscenizacje i koncerty – Orkiestra Wielkich Bębnów "Puls Wolności", koncert "Panny Sprawiedliwe" w wykonaniu Maleo Reggae Rockers i widowisko "Nas nie zmiecie wiatr" w wykonaniu młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury Ochota i LO i. E. Dembowskiego.

Start parady - godz. 12.00 – ul. Białobrzeska róg ul. Częstochowskiej

Program:

Wprowadzenie Sztandaru IV Obwodu AK

Hejnał

Hymn polski

Wystąpienie przedstawiciela środowiska żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej

Trasa Parady

Ul. Białobrzeska – ul. Opaczewska – ul. Bohaterów Września – ul. Drawska – Park Szczęśliwicki

Piknik Historyczny

Po zakończeniu Parady w Parku Szczęśliwickim odbędzie się piknik historyczny z programem artystycznym i dioramami rekonstruktorów. W parku staną obozowiska od Legionów Polski do Żołnierzy Wyklętych. Będzie okazja do zapoznania się ze sprzętem bojowym, umundurowaniem polskich żołnierzy na przestrzeni 100 lat, ale będzie też można podziwiać samochody bojowe, w tym świeżo zrekonstruowanego CHWATA. Rekonstruktorzy nauczą rozkładania linii telefonicznych bądź szycia opasek powstańczych. Na placu manewrowym pokazany będzie sprzęt i samochody, które wcześniej wezmą udział w Paradzie.

Dodatkową atrakcją Pikniku będzie kiermasz wydawnictw, pamiątek historycznych i zbiorów kolekcjonerskich.

Program estradowy

14.00 – Gminna Orkiestra Dęta z Chynowa i Orkiestra Dęta przy Publicznym Gimnazjum w Wyśmierzycach pod kierunkiem kapelmistrza Józefa Stańczyka i Stanisława Stańczyka

14.30 – Występy na scenie uczestników Parady – przedszkolaki i uczniowie ochockich placówek

15.30 – Orkiestra Wielkich Bębnów Puls Wolności  

16.10 – Panny Sprawiedliwe i Maleo Reggae Rockers – występ na scenie

17.20 – Warsztaty bębniarskie – wspólne bębnienie z publicznością Orkiestry Bębnów Wielkich

17.40 – Widowisko LO im. Dembowskiego i MDK „Ochota” pt.: „Nas nie zmiecie wiatr”

Prowadząca program artystyczny Patrycja Michońska.

Wielka Ochocka Parada Niepodległości, to inicjatywa Zarządu Dzielnicy Ochoty, której misją jest wzmocnienie lokalnych więzi społecznych oraz ugruntowanie poczucia dumy z przynależności narodowej i wspólnej historii. Projekt ma na celu szerokie włączanie mieszkańców Ochoty we wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową naszej państwowości. Parada pozwoli na prezentację w przestrzeni publicznej starannie dobranych wydarzeń plenerowych - inscenizacji, koncertów i widowisk integrujących społeczność lokalną i z udziałem tej społeczności. To popularyzacja ludzi, miejsc i dat związanych z dzielnicą Ochota, a istotnych w najnowszej historii Polski. Mamy nadzieję, że to okazja do wspólnego, radosnego marszu ulicami Ochoty, a potem do wielkiego, rodzinnego pikniku na stoku Górki Szczęśliwickiej. Zatem szykujcie się i przybywajcie 17 czerwca, można do nas dołączyć na całej trasie!