7°C bezchmurnie

Jestem Mateusz! Strażak!

W połowie października trzech uczniów Mateusz Mirosz  Piotrek Białokos oraz Piotrek Nowakowski z  Zespołu  Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1  przy ulicy Szczęśliwickiej   dzięki zdecydowaniu i niemałym umiejętnością udzielania pierwszej pomocy uratowali życie kierowcę taksówki. Opisywaliśmy szerzej to wydarzenie w naszej poprzedniej publikacji (czytaj tutaj)

2 listopada do szkoły przyjechał uratowany taksówkarz wraz z przedstawicielami korporacji taksówkowej Ecocar.

- Jadłem śniadanie siedząc w wozie i czekając na klientkę. Kiedy wsiadła postanowiłem szybko przełknąć ostatni kęs i zaczął się koszmar. Nie mogłem oddychać. Wysiadłem z taksówki i usiłowałem wyksztusić kawałek, który utkwił w mojej tchawicy. Niestety byłem bezsilny. Wokół mnie zebrało się kilka osób, które usiłowały mi pomóc, ale tak naprawdę nie wiedziało jak. Kiedy zacząłem tracić przytomność nagle usłyszałem zdecydowany głos. „ Jestem Mateusz! Strażak! Proszę położyć ręce na masce!” Następnie poczułem zdecydowane uderzenie w plecy miedzy łopatkami. Nie macie pojęcia, jaką poczułem ulgę z faktu, że mogłem nabrać powietrza. – relacjonował na spotkaniu z łzami w oczach uratowany taksówkarz.

Cała uroczystość odbyła się na forum całej szkoły. Przybyli przedstawiciele zarządu dzielnicy z panią burmistrz Katarzyną Łęgiewicz oraz zastępca burmistrza Grzegorz Wysocki na czele. Wręczyli naszym bohaterom upominki i list gratulacyjny.

Przedstawiciele naszego ochockiego ZOZ przeprowadzili razem z chłopcami pokaz pierwszej pomocy i również nagrodzili uczniów.  

Poza zajęciami szkolnymi w ramach, których młodzież tej szkoły uczy się udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, chłopcy działają równie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie i Ursusie, nabierając doświadczenia i gotowości do niesienia pomocy innym w sytuacjach zagrażających życiu.

- To jedna z ważniejszych dla mnie uroczystości. Jesteśmy dumni z chłopaków i ze szkoły. Ci niepozorni młodzi ludzie uratowali ludzkie życie. Jestem głęboko poruszony tym wydarzeniem. – skomentował całą sprawę burmistrz Grzegorz Wysocki.


Ostatnie video - filmy na iOchota.pl